Niciun ofertant la prima licitație pentru Șantierul Naval Mangalia
Sâmbătă la prânz s-a încheiat termenul limită pentru înscrierea la licitația dedicată vânzării Damen Mangalia. Adică compania aflată în faliment care gestionează Șantierul Naval Mangalia. Totul s-a încheiat cu un eșec semnificativ, pentru că nicio companie nu s-a înscris la licitație, potrivit lichidatorului.
O surpriză este că nici compania Rheinmetall nu și-a arătat interesul. Asta în condițiile în care firma germană de armament a semnat un acord de 920 de milioane de euro cu Guvernul României. Este vorba de contractul SAFE prin care ar trebui să fie construite 4 nave militare, chiar la Mangalia. În contractul respectiv, Guvernul a încercat să împingă și preluarea Șantierului Naval Mangalia de către Rheinmetall.
Licitația pleacă de la valoarea de piață a Șantierului Naval
Una din explicații ar putea fi că licitația a început de la suma de 184 milioane de euro, adică valoarea de piața a companei. Asta în condițiile în care valoarea de lichidare este cu o sută de milioane de euro mai mică, adică 84 de milioane de euro.
Reprezentantul lichidatorului a declarat pentru News.ro că ar mai exista un impediment care a făcut ca prima licitație să fie un eșec. „Șantierul se transferă liber de orice sarcini și cine-l preia face ce vrea cu el. Cu mențiunea că trebuie să aibă o înțelegere cu statul român, pentru că statul român deține terenul de dedesubt”, a spus angajatul CITR.
Ultimii angajați sunt deja în preaviz
Situația nu este deloc roză pentru ultimii angajați ai Șantierului Naval Mangalia. Ultimii 271 sunt în perioada de preaviz care expiră pe 16 iulie. Dacă până atunci nu se întrevede un interes din partea cuiva și nu apare un plan clar de renaștere, cei mai mulți angajați își vor căuta alt loc de muncă.
„Dacă situația trenează va fi dificil să se mai poată recruta suficient personal specializat în domeniul naval. Navaliștii cu experiență sunt greu de găsit și nu pot aștepta până când se clarifică situația șantierului.” Este problema reclamată de Laurențiu Gobeajă, liderul sindicatului Navalistul, pentru News.ro.
4 nave trebuie construite la Șantierul Naval Mangalia până în 2030
Strategia de vânzare a Șantierului Naval Mangalia a fost aprobată la scurt timp după intrarea în faliment. Ea prevede organizarea a șase licitații, fiecare la valoarea de piață de 184 milioane de euro.
Revitalizarea șantierului ar trebui să fie gata suficient de repede încât navele militare care urmează să fie produse acolo să fie gata până în 2030. Acesta este termenul limită de finalizare a proiectului finanțat din bani împrumutați prin Programul SAFE.
Începutul unei frumoase prietenii
Îți mulțumim că ai citit materialul până la capăt! Avem o propunere win‑win: tu câștigi informații, noi câștigăm prieteni. Înscrie‑te pe canalul nostru de WhatsApp. Aici găsești reportaje și analize care explică ce se întâmplă cu lumea din jurul nostru. Și dacă vrei să fii la curent cu știrile și în social media, urmărește-ne pe Facebook.
