Ea afirmă că a ales să își petreacă începutul vacanței la Mamaia, deși mai multe persoane i-au recomandat litoralul bulgăresc. Însă experiența avută a determinat-o să lanseze un atac dur la adresa autorităților. Potrivit Elenei Udrea, numeroase afaceri de pe litoral sunt închise, iar condițiile oferite turiștilor sunt mult sub așteptări.
Elena Udrea: „Peste jumătate dintre locații sunt închise”
În mesajul publicat pe rețeaua de socializare, fostul ministru susține că litoralul românesc traversează o perioadă dificilă. „Ce ați făcut cu litoralul românesc? Ce ați făcut cu turismul? Este un dezastru!”, a scris Elena Udrea. Ea afirmă că multe dintre restaurantele și afacerile de pe litoral sunt închise. Iar unele dintre acestea au fost scoase la vânzare. În opinia sa, doar câteva plaje mai sunt amenajate pentru turiști, iar accesul până la mare este îngreunat de suprafețele extinse de nisip.
Critici privind serviciile de pe plajă
Fostul ministru susține că pe plajele pe care le-a vizitat lipsesc facilități considerate esențiale pentru turiști. Elena Udrea afirmă că administratorii plajelor i-au explicat că nu mai pot funcționa beach barurile. Și că nu mai există toalete amplasate pe plajă, situație pe care o pune pe seama măsurilor adoptate de Ministerul Mediului. În mesajul său, aceasta se întreabă care este rolul Ministerului Mediului în administrarea activităților turistice. Și susține că plajele trebuie organizate astfel încât să ofere servicii vizitatorilor.
Întrebări pentru autorități
Elena Udrea critică și lipsa unei strategii pentru dezvoltarea turismului românesc. Ea afirmă că deciziile actuale afectează activitatea operatorilor economici și îi determină pe tot mai mulți români să își petreacă vacanțele în afara țării.
Totodată, fostul ministru întreabă cine este responsabil de domeniul turismului în actualul Executiv și dacă există o coordonare între instituțiile implicate în administrarea litoralului.
Un antreprenor i-ar fi spus că ia în calcul mutarea în Bulgaria
În finalul mesajului, Elena Udrea relatează o discuție purtată cu proprietarul unei plaje. Potrivit acesteia, antreprenorul i-ar fi spus că analizează posibilitatea de a-și muta afacerea în Bulgaria dacă actualele condiții vor rămâne neschimbate. Fostul ministru afirmă că l-a încurajat să mai aibă răbdare și și-a exprimat speranța că viitorul Guvern va adopta măsuri pentru relansarea turismului românesc.
Mesajul publicat de Elena Udrea reprezintă o opinie personală exprimată pe pagina sa de Facebook. Până la acest moment, autoritățile vizate în postare nu au transmis un punct de vedere cu privire la afirmațiile fostului ministru.
O propunere pentru tine, cititorule
Îți mulțumim că ai citit materialul până la capăt! Avem o propunere win‑win: tu câștigi informații, noi câștigăm prieteni.
📩 Înscrie‑te pe canalul nostru de WhatsApp. Aici găsești reportaje și analize care explică ce se întâmplă cu lumea din jurul nostru.
📌 Și dacă vrei să fii la curent cu știrile și în social media, urmărește-ne pe Facebook. Enjoy!
