Rezumatul știrilor. Ce s-a întâmplat în România între 22 și 28 iunie. Nicușor e șeful sistemului. Avem nume de premieri, dar nu și voturi. David Popovici e singurul român care ne mai bucură

Rezumatul știrilor. Ce s-a întâmplat în România între 22 și 28 iunie. Nicușor e șeful sistemului. Avem nume de premieri, dar nu și voturi. David Popovici e singurul român care ne mai bucură
Imagine Rezumatul știrilor: Nicușor spune că e șeful sistemului (sursa foto: Facebook)
Scena politică nu contenește să ne uimească, evenimentele din România se întâmplă atât de repede că doar un rezumat ne mai poate ajuta să ținem pasul cu știrile. Avem vreo trei nume de noi premieri doar săptămâna asta, președintele e mediator doar cu unii și nu se mai luptă cu sistemul, elevii au dat Evaluarea Națională, David Popovici face valuri și toată țara se sufocă de călduri. Dar să le luăm pe rând.

Am început săptămâna cu un premier desemnat, Adrian Veștea și acum la final de săptămână avem de ales între alți doi premieri: Sorin Grindeanu sau Siegfried Mureșan. 

PNL s-a reformat până n-a mai putut. Președintele Nicușor Dan e supărat doar pe PNL, dar nu-i găsește nicio vină PSD-ului. 

Pe scurt, suntem tot în criză politică. E ziua 55. Nu e cea mai lungă din istoria României. Vedeți aici ce crize politice am mai avut. Nu știm, însă, cât timp va mai dura. Cert e că pare mai greu să găsim o majoritate parlamentară decât să împăcăm fanii Steaua cu FCSB.

Guvernul Veștea a eșuat

Luni, 22 iunie, Parlamentul a respins Guvernul Veștea. Votul a confirmat ce era evident de câteva zile: Adrian Veștea nu strânsese cele 233 de voturi necesare. Deși ne anunțau victorioși că au toate voturile, chiar mai multe. Posibil ca ei chiar să fi crezut asta. 

Cum scriam săptămâna trecută, PNL oficial anunțase că nu votează. Neoficial, se știa că sunt unii liberali care vor susține Guvernul Veștea, dar fără să se știe cât de mulți. USR și UDMR anunțaseră că nu votează. Așa că singura șansă a lui Adrian Veștea era să obțină voturi de la AUR.

George Simion a simțit oportunitatea și luni i-a dat un deadline premierului desemnat să vină la sediul lor să discute. Până la ora 20. Zis și făcut, Adrian Veștea s-a prezentat de urgență la sediul de partid unde voievozii te întâmpină pe afișul de la intrare. Surse politice spun că Veștea era foarte încrezător după întâlnire și pe grupurile de susținători toți se îmbărbătau că au voturile.

Erau toți numai un zâmbet, până ce George Simion a vorbit în Parlament. 

„Nu voi obliga niciun coleg să voteze într-un fel sau altul, însă eu şi toţi oamenii din această sală, care nu sunt trădători, ne ridicăm în picioare şi părăsim această sală sinonimă cu trădarea”, a mai spus liderul AUR.

Zis și făcut. Toți parlamentarii AUR au părăsit sala. Ceea ce le-a șters zâmbetele de pe buze viitorilor miniștri din Guvernul Veștea. 

Kelemen Hunor a rezumat cel mai bine asta: ,,Felicitări George Simion. Ai dat șah și mat”.

Propunerea a picat în Parlament cu doar 189 de voturi, mult sub pragul de 233.

Și așa s-a încheiat o eră. Guvernul Veștea s-a născut speranță, a murit talent. 

Noi consultări la Cotroceni și mai multe nume de premier

Marți, liderii partidelor s-au întors din nou la Cotroceni. A fost încă o rundă de consultări după ce Parlamentul a respins Guvernul Veștea. 

Nicușor Dan a încercat să mai stea puțin în rolul lui preferat, de mediator. O să vedem, însă, că nu pentru mult timp. A anunțat că va continua discuțiile și că își dorește un guvern stabil, fără să lase însă vreun indiciu clar despre direcția în care merge.

PSD n-a pierdut vremea. Miercuri au convocat Consiliul Politic Național și, în unanimitate, l-au desemnat pe Sorin Grindeanu drept propunerea partidului pentru funcția de premier. De ce nu l-au propus imediat după ce au dat jos Guvernul Bolojan nu știm.

Nici cealaltă tabără nu a stat pe loc. Vineri, PNL, USR și UDMR au anunțat că îl propun ca premier pe europarlamentarul Siegfried Mureșan. Mai multe despre el, în documentarea noastră.

La Cotroceni, s-au mai aruncat și alte nume de premieri. Grupul Uniți pentru România l-a propus pe Victor Ponta, PACE o propune pe Codruța Cerva.

Propuneri avem. Diferența față de săptămâna trecută este că de data aceasta nu mai lipsește candidatul. Lipsește majoritatea.

Recepție cu iz american, dar cu politică românească

Miercuri seară, la recepția organizată de Ambasada SUA cu ocazia Zilei Independenței, politicienii români au demonstrat că nici măcar un pahar de prosecco nu poate suspenda criza politică.

Nicușor Dan și Ilie Bolojan au schimbat câteva zâmbete și câteva cuvinte. „Vorbim după”, i-ar fi spus președintele premierului, conform surselor politice, semn că negocierile pentru noul guvern își găseau loc chiar și printre diplomați și invitați.

În alt colț al recepției, însă, fotografia serii a fost alta. Mai mulți liberali din tabăra care s-a opus lui Bolojan la Congres au pozat zâmbitori alături de liderul PSD, Sorin Grindeanu. Erau și foștii premieri desemnați, Eugen Tomac și Adrian Veștea. 

Puciștii din PNL, alături de Grindeanu și Tomac (sursa foto: Facebook)

Imaginea a făcut rapid turul internetului, în condițiile în care aceiași liberali acuzau până nu demult pe PSD că a blocat reformele și a aruncat țara în criză.

Președintele nu mai e mediator. Și nici nu mai luptă cu sistemul

Până acum câteva săptămâni, Nicușor Dan repeta aproape obsesiv faptul că este „mediator” și că rolul lui este să aducă partidele la aceeași masă. Vineri, însă, tonul s-a schimbat.

Au fost noi discuții la Cotroceni în care partidele l-au pus să aleagă: Sorin Grindeanu, tăticul OUG 13 dată ,,noaptea ca hoții” sau europarlamentarul Siegfried Mureșan. Surse politice spun că președintele a fost furios de această schimbare a PNL, care lăsaseră de înțeles că vor vota și un guvern PSD. Se pare că au existat și schimburi dure de replici între el și Ilie Bolojan. 

Așa că Nicușor Dan s-a dezbrăcat puțin de haina de mediator și vineri seara a făcut o postare în care acuza direct PNL de prelungirea crizei. 

,,Marți, PNL s-a angajat să voteze un guvern minoritar PSD, cu anumite condiționări față de programul de guvernare. De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția. […] Le cer în continuare să revină la dialog. România are nevoie de un guvern cu puteri depline”, a scris șeful statului.

Când era întrebat cine e de vină pentru criza asta, nici dacă-l picai cu ceară nu ar fi zis numele PSD. Însă acum brusc a găsit cuvintele să acuze PNL de blocaj. Da, același PNL pe care Nicușor Dan încercase să îl rupă în două propunând un premier pe la spatele partidului. 

Și ne-a mai surprins cu o declarație zilele astea. 

Întrebat cum le răspunde celor care l-au susținut în campanie și care acum scandează „Nicușor, trădător!”, președintele a venit cu o explicație care era și cea de care ne temeam: „Nu poți să te lupți cu sistemul când ești șeful sistemului”. Eh, măcar acum e sincer.

Același Nicușor Dan care, ani la rând, și-a construit imaginea de politician anti-sistem spune acum poți doar să îl reformezi din interior. 

Președintele face naveta în Polonia. Rusia expulzează români

Președintele Nicușor Dan a petrecut o bună parte din săptămână între București și Varșovia.

Joi a fost în Polonia, unde s-a întâlnit cu președintele Karol Nawrocki. Cei doi au discutat despre securitatea Flancului Estic, sprijinul pentru Ucraina și consolidarea cooperării dintre România și Polonia. La final, Nicușor Dan a transmis că cele două state au interese comune și că trebuie să rămână printre principalii piloni ai securității din regiune.

Vineri s-a întors la București. S-a enervat cu PNL-ul care blochează criza și a plecat din nou.

S-a întors în Polonia, unde a participat la o reuniune regională pe teme de securitate. A avut discuții cu liderii din Polonia, Estonia, Letonia și Lituania despre războiul din Ucraina, viitorul Uniunii Europene și coordonarea statelor de pe flancul estic al NATO.

Apropo de Rusia, săptămâna aceasta, Moscova a anunțat închiderea Consulatului General al României din Sankt Petersburg.

Rusia spune că este un răspuns la decizia României de a reduce personalul diplomatic rus după incidentul cu dronă de la Galați. Ministerul român de Externe a reacționat sec, spunând că măsura este „previzibilă” și face parte din logica represaliilor diplomatice aplicate de Rusia.

Marea reformă a PNL e doar reciclare

PNL anunța săptămâna trecută cu surle și trâmbițe că se reformează. Modernizare cu rădăcini, spuneau ei. Ce n-am știut noi atunci era că aceste ,,rădăcini” erau foști baroni și nume vechi din politică.

Cum s-a reformat PNL? Nimeni nu a fost exclus din partid, cum se lăudau. Spun ei că e doar o chestiune administrativă, până înregistrează noul statut la Tribunal. Sperăm că nu la Tribunalul Ilfov, că nu-i văd bine. 

Tot ce au făcut a fost să îi schimbe pe puciști de la șefia filialelor. 12 organizații au lideri noi. Și ce lideri. 

La Ilfov s-a întors fostul baron Marian Petrache, acuzat de DNA de luare de mită și șantaj. Dosarul a fost ulterior clasat. 

La Brașov, organizația a fost preluată de George Scripcaru, unul dintre susținătorii lui Adrian Veștea și politician cu o relație veche de colaborare cu PSD în administrația locală. 

La Ialomița a fost numit Adrian Peiu, trecut în ultimii ani pe la PRO România, AUR, SOS și PACE. În alte filiale au apărut un fost judecător cunoscut pentru pensia specială și un general vizat în trecut de un dosar DNA, ulterior clasat.

Liberalii au promis un nou început. Primele numiri au avut însă un puternic aer de déjà-vu.

Matematica de la Evaluare Națională e la fel de grea ca aritmetica parlamentară

În timp ce politicienii își numărau voturile din Parlament, aproape 148.000 de elevi încercau să-și numere punctele din barem de la Evaluarea Națională.

Sesiunea s-a încheiat vineri, iar, ca în fiecare an, Matematica a fost proba care a pus cele mai mari probleme. 

Profesorii spun că exercițiile de geometrie de la ultimul subiect au făcut diferența, iar pe internet au apărut deja discuții și petiții privind baremul la un exercițiu de algebră, unde unii susțin că exista și o altă metodă corectă de rezolvare.

Există totuși și o veste bună. Corectarea digitalizată pare că a trecut cu bine primul test serios. Lucrările au fost scanate direct în școli și trimise profesorilor din alte județe fără blocajele tehnice care au dat emoții la simulările din primăvară.

Mai puțin încurajatoare este însă o altă cifră. La Evaluarea Națională s-au înscris anul acesta aproximativ 148.000 de elevi, cu peste 12.000 mai puțini decât în urmă cu doar doi ani. Demografia își spune cuvântul, iar abandonul școlar continuă să lase mii de copii în afara examenului. În timp ce unii se pregătesc deja de admiterea la liceu, alții nici măcar nu au mai ajuns până la linia de start.

Examenul a mai avut o provocare: canicula. În multe săli de clasă temperaturile au trecut de 30 de grade, iar școlile au împărțit apă și au adus ventilatoare ca elevii să reziste celor câteva ore de examen.

Vremea, la fel de instabilă ca politica

Săptămâna a început cu un val de aer tropical. Mai multe orașe s-au topit la peste 35 de grade, iar meteorologii au emis coduri galbene și portocalii de caniculă. Când părea că vara și-a intrat definitiv în drepturi, au venit furtunile.

În multe zone din țară au apărut vijelii, grindină și inundații. În Alba, Cluj și Suceava au fost copaci doborâți, străzi inundate și culturi afectate.

Pe scurt, într-o singură săptămână am trecut de la „nu ieșiți din casă că vă topește soarele” la „nu ieșiți din casă că vă ia vântul”. 

Euro mai așteaptă

România mai are de așteptat până să plătească în euro. Comisia Europeană a concluzionat săptămâna aceasta că țara noastră nu îndeplinește criteriile necesare pentru aderarea la zona euro.

Problema nu este doar una. România nu respectă criteriul privind stabilitatea prețurilor, are un deficit bugetar mult peste limita europeană de 3% din PIB și nu participă încă la mecanismul european al cursului de schimb (ERM II), anticamera obligatorie a monedei euro. În plus, Bruxelles-ul atrage atenția și asupra dezechilibrelor fiscale și a nevoii de reforme economice.

Pe scurt, până să schimbăm leii pe euro, mai avem de rezolvat câteva probleme acasă. 

Până una alta, euro a rămas pe la 5,24 de lei. 

Suntem și noi buni la ceva: la înot

În timp ce politicienii nu contenesc să ne dezamăgească, există un român care ne face mereu mândri: David Popovici. 

La Trofeul Settecolli de la Roma, românul a încheiat o nouă săptămână excelentă. A luat argintul la 50 de metri liber, stabilind un nou record național, apoi a câștigat aurul la 100 de metri liber, cu un impresionant 47,26 secunde, record al competiției și al doilea timp mondial al sezonului. Iar astăzi s-a calificat fără emoții în finala de 200 m liber, probă pe care o domină în mod tradițional.

În restul țării, românii s-au pregătit și ei să înoate. Nu după medalii, ci spre concediu. Autostrada Soarelui s-a umplut încă de vineri, hotelierii de pe litoral au raportat un grad ridicat de ocupare.

Atât pentru azi. Așteptăm să vedem ce surprize ne mai aduce săptămâna următoare.

Până atunci, o propunere pentru tine, cititorule

Îți mulțumim că ai citit materialul până la capăt! Avem o propunere win‑win: tu câștigi informații, noi câștigăm prieteni. 

📩 Înscrie‑te pe canalul nostru de WhatsApp. Aici găsești reportaje și analize care explică ce se întâmplă cu lumea din jurul nostru. 

📌 Și dacă vrei să fii la curent cu știrile și în social media, urmărește-ne pe Facebook. Enjoy!

0 comentarii Comentarii