Divizați în formarea guvernului, parlamentarii români se unesc împotriva… bancomatelor. Băncile, obligate să schimbe setările la ATM-uri

Divizați în formarea guvernului, parlamentarii români se unesc împotriva… bancomatelor. Băncile, obligate să schimbe setările la ATM-uri
Imagine Parlamentarii români s-au unit pentru o schimbare majoră la bancomat. Sursă foto: Wikimedia
Parlamentarii români de la toate partidele au ajuns la un numitor comun. Nu este vorba de formarea viitorului guvern ci de un proiect de lege care modifică modul de funcționare al bancomatelor. Băncile vor fi obligate să asigure retragerea unor sume personalizate la ATM-uri, indiferent de cardurile utilizate.

Mai multe opțiuni de retragere bani la bancomat

Majoritatea bancomatelor oferă sume prestabilite atunci când clientul alege să retragă numerar. Cu atât mai mult cu cât retragerea se face de pe cardul unei alte bănci. Astfel, mai mulți parlamentari, de la toate partidele politice, au inițiat un proiect de lege care să schimbe acest lucru. Toate băncile vor fi obligate să introducă și varianta de sumă personalizată.

Inițiatorii spun că este anormal ca băncile să solicite comisioane pentru o tranzacție, iar clientul să nu fie satisfăcut în urma ei. „Această situație poate conduce la retragerea unor sume mai mari decât necesarul real. Reprezintă o limitare nejustificată a libertății utilizatorului de a dispune de propriile fonduri”, se arată în proiectul de lege.

Egalitate pentru clienți indiferent de bancă

Asta înseamnă că băncile vor trebui să-și reconfigureze softurile de la bancomate. Ele nu sunt obligate să renunțe la sumele prestabilite, promovate drept o retragere rapidă. Dar trebuie să adauge și variante de retragere personalizată.

„Această limitare nu este, de regulă, determinată de imposibilitatea tehnică a efectuării operațiunii. Ea este limitată de configurația interfeței utilizate pentru anumite categorii de carduri”, se arată în proiectul de lege. Parlamentarii semnatari spun că noua prevedere asigură un tratament egal pentru toți utilizatorii de carduri.

Băncile riscă amenzi mari dacă nu schimbă setările la ATM-uri

Proiectul de lege nu vine cu vreo restricție în plus pentru operatorii bancari. De exemplu, nu obligă operatorii de bancomate să asigure retrageri imposibil de realizat din cauza lipsei unor anumite bancnote. De asemenea, nu modifică limitele minime și maxime de retragere de la ATM.

Inițiatorii mai arată că proiectul de lege nu presupune cheltuieli în plus din partea băncilor. Pentru a se conforma legii este nevoie doar de o actualizare de software la rețeaua de ATM-uri. Însă, băncile care nu se conformează riscă amenzi mari. Mai exact, companiile care nu își vor updata bancomatele vor avea de achitat sume cuprinse între 50.000 de lei și 100.000 de lei.

Începutul unei frumoase prietenii

Îți mulțumim că ai citit materialul până la capăt! Avem o propunere win‑win: tu câștigi informații, noi câștigăm prieteni. Înscrie‑te pe canalul nostru de WhatsApp. Aici găsești reportaje și analize care explică ce se întâmplă cu lumea din jurul nostru. Și dacă vrei să fii la curent cu știrile și în social media, urmărește-ne pe Facebook.

0 comentarii Comentarii