Agenția Națională de Meteorologie avertizează că în următoarele 3 zile ar putea fi depășite cele mai mari temperaturi din istorie în luna iunie. Codul roșu de caniculă intră în vigoare încă de duminică în 16 județe. Mai exact în vestul, nord-vestul și centrul țării, temperaturile vor urca până la 38 de grade. În restul țării va fi cod portocaliu, iar termometrele vor urca până la 35 de grade.
Litoralul, cea mai răcoroasă zonă din țară
Cel mai rezonabil va fi în sud-estul țării, în județele Ialomița, Călărași, Tulcea și Constanța. Aici maximele se vor situa în jurul valorii de 33 de grade. Cel mai bine va fi pe litoral ți în Delta Dunării, dar chiar și acolo este valabilă o avertizare de cod galben.
De luni dimineața situația se va schimba dramatic. 35 de județe intră sub incidența unui cod roșu, valabil 3 zile. Temperaturile vor depăși 40 de grade, iar disconfortul termic va fi accentuat. Indicele temperatură-umiditate va sări de pragul critic de 80 de unități.
Caniculă pe zi, căldură mare și pe noapte
Căldura extremă se va păstra și pe timp de noapte. În multe localități se vor înregistra 25 de grade celsiul chiar și după ce soarele apune. Specialiștii ne recomandă ca pe timpul nopții să fie singurele momente în care să aerisim locuința. Asta pentru că temperatura din interior trebuie păstrată la un nivel mai mic decât cea din afara locuinței.
Singurele județe care se vor afla în afara codului roșu de caniculă sunt cele din sud-estul țării. În Buzău, Brăila, Ialomița, Călărași, Constanța și Tulcea, va fi în vigoare un cod portocaliu de căldură extremă. Temperaturile vor ajunge până la 38 de grade pe timp de zi și 22 de grade pe timp de noapte.
Spitalele sunt în alertă în zilele de caniculă
În acest context cele mai mari spitale din țară se pregătesc de o creștere a numărului de pacienți pe secțiile de urgență. Doctorii avertizează că o expunere mai mare de 15 minute la temperaturi de peste 35 de grade poate avea efecte devastatoare inclusiv la persoanele sănătoase.
„La peste 35 de grade, practic nu se mai poate realiza schimbul de căldură între organism și mediul înconjurător.” O spune doctor Silvia Nica, șefa Unității de Primiri Urgențe de la Spitalul Universitar din Capitală, pentru Hotnews.
Căldura în exces poate cauza multe probleme de sănătate
Pe o temperatură atât de ridicată, doctorii spun că este foarte importantă hidratarea. Sticla de apă nu trebuie să ne lipsească, indiferent unde ne-am afla. Cel puțin 2 litri de apă pe zi sunt necesari pentru a evita deshidratarea. Consumul de alcool, cofeină sau băuturi pe bază de zahăr este foarte nociv pe temperaturi ridicate.
De asemenea, orice activitate în aer liber în intervalul 11-18 ar fi bine să fie anulată. Organismul uman nu trebuie expus mai mult de 5-10 minute la temperaturi în jurul valorii de 40 de grade. Hipertermia poate apărea foarte ușor. Atunci când ieșim în soare, trebuie musai să o facem cu capul acoperit și cu haine lejere din bumbac. Cei mai expuși problemelor cauzate de caniculă sunt vârstnicii, copiii, bolnavii cronici, în special cei cardiaci sau bolnavii de cancer.
Începutul unei frumoase prietenii
Îți mulțumim că ai citit materialul până la capăt! Avem o propunere win‑win: tu câștigi informații, noi câștigăm prieteni. Înscrie‑te pe canalul nostru de WhatsApp. Aici găsești reportaje și analize care explică ce se întâmplă cu lumea din jurul nostru. Și dacă vrei să fii la curent cu știrile și în social media, urmărește-ne pe Facebook.
