Cel mai cald va fi în vestul, nord-vestul și centrul țării. Acolo meteorologii au emis un cod portocaliu de caniculă care a intrat deja în vigoare. Avertizarea meteo acoperă 11 județe: Timiș, Arad, Bihor, Satu Mare, Maramureș, Sălaj, Cluj, Alba, Hunedoara, Bistrița-Năsăud și Mureș. Temperaturile maxime vor urca până la 37 de grade.
Restul țării intră sub incidența unui cod galben de căldură. Termometrele vor urca până la 35 de grade, iar indicele temperatură-umezeală va depăși pragul critic de 80 de unități. Cel mai mare disconfort termic se va simți în zonele de câmpie și în cele urbane.
Duminică va fi cel mai cald
Valul de căldură extremă va fi deasupra țării noastre pentru cel puțin o săptămână, dar punctul culminant îl va atinge în weekend. Cel mai cald va fi duminică, atunci când sunt așteptate temperaturi de 39 de grade. Adică cu 9 grade mai mult decât temperaturile medii pentru finalul lunii iunie.
Termometrele vor arăta temperaturi mai apropiate de cele cu care suntem obișnuiți după prima săptămână din luna iulie. Asta nu înseamnă însă că vom scăpa de căldură, doar că maxime de 40 de grade vor fi atinse doar izolat.
Canicula a făcut ravagii în Europa
Canicula a făcut deja ravagii în vestul continentului. Franța s-a confruntat cu temperaturi record, de până la 45 de grade celsius. Autoritățile au luat mai multe măsuri, precum închiderea școlilor și chiar a accesului la Turnul Eiffel, în jurul prânzului. În plus, au restricționat comercializarea alcoolului pentru a evita cazurile de deshidratare.
În Marea Britanie, termometrele au urcat până la 38 de grade, o temperatură complet neobișnuită. Și britanicii au impus mai multe restricții care să îi facă pe oameni să rămână în locuințe. Școlile au fost închise, iar activitățile comerciale au fost restricționate în anumite intervale orare.
Căldura extremă a contribuit la aproape 200 de decese
Căldura excesivă a creat mari probleme și în Spania, Italia, Germania, dar și în zone mai înalte precum Elveția sau Austria. Aproape 200 de decese, asociate cu temperaturile caniculare, au fost raportate în Europa în ultima săptămână. De la complicații ale bolilor cronice, deshidratare accentuată și până la înecuri, căldura a avut un rol major.
Medicii recomandă o hidratare corespunzătoare în zilele foarte călduroase. Cel puțin 2 litri de lichide pe zi, și anume apă și sucuri naturale. De asemenea, sunt de evitat alcoolul, precum băuturile cu conținut ridicat de cofeină și zahăr. Acestea duc la deshidratare, care poate fi fatală în concordanță cu expunerea la temperaturi extreme.
Medicii recomandă evitarea deplasărilor pe caniculă
Deplasarea între orele 11:00 și 18:00 nu este deloc recomandată, mai ales în cazul vârstnicilor, copiilor și persoanele cu boli cronice. Pentru cei care nu pot evita deplasările, este musai să folosească protecție solară, haine lejere și pălării de soare. Un alt aspect important este alimentația. Specialiștii recomandă un consum ridicat de fructe și legume.
Medicii mai spun că este important să nu ne expunem nici la șocuri termice. Astfel cei care folosesc aparate de aer condiționat ar fi bine să seteze o temperatură cu cel mult 5 grade mai mică decât cea de afară.
Începutul unei frumoase prietenii
Îți mulțumim că ai citit materialul până la capăt! Avem o propunere win‑win: tu câștigi informații, noi câștigăm prieteni. Înscrie‑te pe canalul nostru de WhatsApp. Aici găsești reportaje și analize care explică ce se întâmplă cu lumea din jurul nostru. Și dacă vrei să fii la curent cu știrile și în social media, urmărește-ne pe Facebook.
