Toată săptămâna trecută, liberalii ne vorbeau de excluderi. „Gata cu trădătorii.” Mai că ne jurau pe roșu că vine o nouă eră. Ce a urmat a fost însă mai nuanțat.
În Biroul Permanent Național de marți nu a fost exclus niciun susținător al taberei Veștea.
Cei 12 lideri de filiale au fost schimbați din funcțiile de conducere, dar au rămas membri ai partidului.
Explicația oficială a fost una procedurală: excluderile vor veni mai târziu, după înregistrarea noului statut la Tribunal. Explicația politică o intuiți voi.
Așadar, nici Adrian Veștea, nici Hubert Thuma, nici cei care au fost propuși în guvernul picat la vot nu au fost excluși. Doar schimbați din funcțiile de conducere județeană. Rămân membri, rămân în partid, rămân în joc.
Iar cine a venit în locul lor merită o privire mai atentă.
Ilfov: Baronul Marian Petrache s-a întors la vatră
La Ilfov, locul lui Hubert Thuma, actual președinte de CJ și fost șef de filială care susținuse public desemnarea lui Veștea, a fost luat de Marian Petrache. Pentru cei mai tineri, numele s-ar putea să nu le spună nimic. Petrache e însă unul dintre vechii liberali și un nume familiar pentru oricine a urmărit politica ilfoveană în ultimele două decenii.
Petrache a devenit prim-vicepreședinte al PNL Ilfov în 2002. Președinte al organizației, din 2005. Pe rând: consilier județean, prefect, președinte de Consiliu Județean. Funcții la nivel central în PNL. A dominat practic județul Ilfov ani la rând și era catalogat de presă ca unul dintre ,,baronii liberali”.
A ieșit din joc în 2017, când DNA l-a acuzat de luare de mită și șantaj. Procurorii spuneau atunci că ar fi primit, în 2008, contravaloarea unor sejururi în Monte Carlo și în Saint Moritz de la primarul din Jilava, în schimbul unor favoruri administrative. De asemenea, spuneau că organizația județeană pe care o conducea ar fi primit și 10.000 de euro neînregistrați în contabilitate.
Dosarul a fost clasat în 2018. Procurorii au ajuns la concluzia că fapta nu există. Petrache a publicat imediat un mesaj pe Facebook în care susținea lupta anticorupție, dar cerea și o lege a răspunderii magistraților.
Numele său rămâne însă asociat și cu celebra interceptare, relatată de G4Media, în care explica faptul că, pentru a controla puterea, trebuie „să pui mâna pe curent și pe motor”, adică pe servicii și pe procurori.
Războiul Petrache-Thuma
Marian Petrache este și cel care l-a adus în organizația județeană pe Hubert Thuma. Dar, conform surselor politice, în 2020, în PNL Ilfov a izbucnit un conflict între cei doi. Filiala a decis să îl nominalizeze pe Thuma pentru șefia CJ Ilfov, post ocupat de Petrache în ultimii 12 ani.
Acum, Marian Petrache, e înapoi la șefia PNL Ilfov. Ca înlocuitor al unui „pucist”, în cadrul reformei partidului.
Cel pe care îl înlocuiește, Hubert Thuma, avusese și el un dosar penal. Fusese condamnat la șase luni cu suspendare pentru fapte de corupție, în 2014. O filială, așadar, cu tradiție solidă în materie de probleme judiciare la vârf.
Schimbarea lui Hubert Thuma de la șefia PNL Ilfov nu a fost primită deloc bine în filială. Potrivit stenogramelor publicate de Antena 3 CNN, mai mulți primari și lideri locali au sărit în apărarea lui Thuma după ce acesta le-a transmis că Ilie Bolojan i-a cerut demisia.
„Mergem cu tine până la capăt. Tu ești președintele nostru. Noi te-am ales, nu Bolojan”, i-au transmis colegii pe grupurile interne ale partidului, semn că reforma anunțată de la centru riscă să lase în urmă mai multe resentimente decât entuziasm.
Brașov: primarul care a ținut isonul lui Veștea
La Brașov, marea reformă PNL l-a adus la conducerea filialei pe George Scripcaru, primarul orașului în locul lui Adrian Veștea, fostul nostru premier desemnat.
Același Scripcaru care, imediat după desemnarea lui Veștea ca premier, declarase public că este o „veste bună” și că „având premierul ca aliat, ne va ajuta să continuăm proiectele de investiții”. Un susținător declarat al lui Veștea, înlocuindu-l pe însuși Veștea.
Scripcaru conduce Brașovul în alianță cu PSD la nivel local.
George Scripcaru, primarul istoric al Brașovului, deține un adevărat record în rândul politicienilor români: a fost trimis în judecată de Direcția Națională Anticorupție (DNA) în patru dosare penale diferite. Ce-i drept, a fost achitat definitiv în toate, ceea ce i-a și permis să candideze din nou în 2024 și să-l învingă pe Allen Coliban (USR) având sprijinul PNL-PSD.
Ialomița: fost senator SOS, acum reformator liberal
La șefia PNL Ialomița a fost propus, în locul lui Dragoș Soare din tabăra Veștea, Adrian Peiu, politician care necesită o scurtă introducere. Nu este rudă cu Petrișor Peiu, însă a fost și el membru AUR. Și încă vreo câteva partide. Surse politice îl descriu ca apropiat al lui Marian Neacșu, figură influentă a PSD.
În 2020, Peiu candida la primăria Urziceni din partea PRO România, unde lua 4,73% din voturi.
În 2023, era coordonator al organizației AUR din Urziceni. AUR i-a retras atribuțiile. A plecat. A ajuns la SOS România, unde a candidat în iunie 2024 la Consiliul Județean Ialomița, unde a luat 3,77% din voturi. A candidat și la alegerile parlamentare din iarnă pe listele SOS, prinzând un loc de senator. Fiind de altfel singurul senator al județului Ialomița.
În 2025, SOS România l-a exclus. A rămas neafiliat până în septembrie 2025, când a aderat la PACE-Întâi România, partidul lui Ninel Peia.
Așadar, omul ales de Bolojan să reformeze PNL Ialomița a trecut, în ordine, pe la: PRO România, AUR, SOS România și PACE. Acum este liberal.
Călărași și Gorj completează tabloul reformei
La Călărași, era președinte Ciprian Pandea, susținător al Guvernului eșuat Veștea. Interimatul a fost preluat de George Șerban, fost judecător. La scurt timp după pensionare, Șerban a fost numit secretar de stat în Guvernul Cîțu, în timp ce încasa o pensie specială de aproximativ 8.000 de euro pe lună.
La Gorj, conducerea filialei era asigurată de Ion Iordache. Acesta a devenit celebru prin declarația sa de avere. Conform Antena 3, Ion Iordache avea în declarația de avere 11 milioane de metri pătrați. Deținea la momentul 2021, 15% din suprafața orașului Turceni, precum și suprafețe uriașe de pădure.
Ion Iordache spunea despre Adrian Veștea: ,,Este persoana potrivită. Și dacă sunt singur, îl voi susține”. A fost schimbat de la conducerea filialei județene și în locul său a venit generalul Ioan Sârbu.
Conform informațiilor punlice, în 2015, acesta a fost vizat într-un dosar DNA privind suspiciuni de abuz în serviciu, legate de contracte de închiriere dezavantajoase pentru stat și achiziții de aparatură medicală în perioada în care conducea un spital militar. Dosarul a fost ulterior clasat.
Ce s-a schimbat, de fapt
Noua echipă de conducere propusă de Ilie Bolojan îi include pe Dan Motreanu (prim-vicepreședinte), Robert Sighiartău (secretar general), iar ca vicepreședinți pe Mircea Abrudean, Ioan Popa, Siegfried Mureșan, Oana Gheorghiu, Alexandru Muraru, Dragoș Pîslaru, Florin Roman și Gabriela Horga.
Cele mai comentate nume sunt cele ale Oanei Gheorghiu și ale lui Dragoș Pîslaru, care au devenit oficial membri PNL cu doar o zi înainte de Congres, o decizie criticată inclusiv de unii liberali. În rest, conducerea este dominată de figuri vechi ale partidului, multe dintre ele implicate de-a lungul timpului în controverse politice sau în conflictele interne care au marcat PNL în ultimul deceniu.
Doisprezece șefi de filiale au fost înlocuiți. Niciunul exclus din partid. Cei 12 șefi de filială, susținători ai lui Veștea, care au fost schimbați din funcție sunt Hubert Thuma la Ilfov, Monica Anisie la Sectorul 2, Andrei Baciu la Sectorul 3, Ionuț Stroe la Sectorul 4, Cătălin Stoichiță la Sectorul 5, Alina Gorghiu la Argeș, Adrian Veștea la Brașov, Ciprian Pandea la Călărași, George Scarlat la Galați, Toma Petcu la Giurgiu, Ion Iordache la Gorj și Dragoș Soare la Ialomița.
Câțiva dintre înlocuitorii lor, însă, vin cu dosare clasate, cu treceri prin mai multe partide sau cu alianțe locale cu PSD. Niciunul dintre „puciști” nu a plătit un preț real, au pierdut funcții de conducere județeană, dar rămân în partid și pot reveni.
Lista schimbărilor de săptămâna trecută sugerează că procesul de selecție a oamenilor valoroși, pe care îl invoca Bolojan, este încă în desfășurare. Îl urmărim cu atenție și îngrijorare.
O propunere pentru tine, cititorule
Îți mulțumim că ai citit materialul până la capăt! Avem o propunere win‑win: tu câștigi informații, noi câștigăm prieteni.
📩 Înscrie‑te pe canalul nostru de WhatsApp. Aici găsești reportaje și analize care explică ce se întâmplă cu lumea din jurul nostru.
📌 Și dacă vrei să fii la curent cu știrile și în social media, urmărește-ne pe Facebook. Enjoy!