Ludovic Orban preia șefia PNL Argeș și îi ia locul Alinei Gorghiu. Ea anunță contestarea în instanță

Ludovic Orban preia șefia PNL Argeș și îi ia locul Alinei Gorghiu. Ea anunță contestarea în instanță
Imagine Ludovic Orban (Foto: Facebook)
Disputa dintre taberele din interiorul liberalilor se adâncește, pe fondul reorganizării partidului și al schimbărilor de la nivelul conducerilor județene.

Schimbări importante au loc în organizația PNL Argeș. După ce conducerea partidului a decis înlocuirea Alinei Gorghiu de la șefia filialei județene cu fostul premier Ludovic Orban. În paralel, fostul ministru al Justiției susține că nu va părăsi partidul. De asemenea, ea anunță că va contesta în instanță orice decizie de excludere, conform Argeșul Online.

Potrivit unor surse din PNL, decizia legată de schimbarea conducerii organizației Argeș a fost luată în cadrul congresului extraordinar al partidului. Și face parte din strategia promovată de Ilie Bolojan de reorganizare a filialelor cu rezultate electorale slabe sau conduse de lideri aflați în conflict cu actuala conducere.

Ludovic Orban revine în prim-planul PNL

În locul Alinei Gorghiu, conducerea interimară a organizației PNL Argeș urmează să fie preluată de Ludovic Orban. Mutarea vine la mai puțin de două zile după revenirea fostului premier în Partidul Național Liberal, după perioada petrecută la conducerea formațiunii Forța Dreptei, pe care a fondat-o după despărțirea de PNL.

Preluarea organizației Argeș este interpretată în interiorul partidului ca parte a procesului de consolidare a noii echipe de conducere și de relansare a unor filiale care au avut rezultate modeste la ultimele alegeri.

Rezultatele electorale au cântărit în decizie

Organizația PNL Argeș s-a aflat printre filialele cu cele mai slabe performanțe la alegerile locale și parlamentare din 2024. Potrivit evaluărilor interne, rezultatele obținute au plasat filiala în partea inferioară a clasamentului național al organizațiilor județene ale partidului. Aspect care a contribuit la decizia schimbării conducerii.

Totodată, Alina Gorghiu s-a numărat printre liderii liberali care au ales să susțină Guvernul condus de Adrian Veștea și să facă parte din formulă guvernamentală, poziție care a amplificat tensiunile cu actuala conducere a partidului.

Alina Gorghiu: „Eu rămân în PNL”

În replică, Alina Gorghiu a transmis că nu intenționează să părăsească partidul și că va contesta în justiție orice eventuală măsură de excludere. Fostul ministru al Justiției susține că este membru PNL de aproape 30 de ani și consideră că sprijinirea unui Executiv reprezintă o soluție pentru depășirea blocajului politic.

„Eu rămân în PNL. Sunt în partidul acesta de zeci de ani și de aici nu am să plec eu”, a declarat Gorghiu. Aceasta a precizat că va utiliza toate căile legale pentru a contesta o eventuală sancțiune și consideră că demersul actualei conduceri este nejustificat.

Tensiuni după congresul extraordinar

Guvernul Veștea a căzut la votul din Parlament. România intră într-o nouă etapă de incertitudine politică. Conflictul dintre tabăra apropiată de Ilie Bolojan și grupul care a susținut colaborarea cu Guvernul Veștea s-a accentuat după congresul extraordinar al PNL.

Potrivit informațiilor apărute în spațiul public, conducerea partidului a adoptat rezoluții care vizează sancționarea membrilor implicați în susținerea Guvernului Veștea și solicitarea retragerii din funcțiile deținute în partid.

În acest context, expirarea ultimatumului acordat celor vizați deschide calea unor noi decizii disciplinare în interiorul formațiunii.

O ofertă de nerefuzat

Îți mulțumim că ai citit materialul până la capăt! Avem o propunere win‑win: tu câștigi informații, noi câștigăm prieteni. Înscrie‑te pe canalul nostru de WhatsApp. Aici găsești reportaje și analize care explică ce se întâmplă cu lumea din jurul nostru.

Și dacă vrei să fii la curent cu știrile și în social media, urmărește-ne pe Facebook. Enjoy!

0 comentarii Comentarii