Forțele armate iraniene au atacat joi o navă de containere care traversa Strâmtoarea Hormuz. Bombardamentul subminează eforturile de restabilire a traficului maritim pe această rută crucială. Atacul a avut loc la câteva ore după ce Iranul avertizase navele că singura rută prin această cale vitală pentru transport era prin apele sale teritoriale. Multe nave foloseau o rută pe partea sudică a strâmtorii, de-a lungul coastei Omanului.
Atacul Iranului a scumpit petrolul instant
Atacul a blocat traficul pe această cale navigabilă crucială. Totodată contrazice afirmația președintelui Trump potrivit căreia Iranul nu controlează strâmtoarea. Prețurile petrolului au înregistrat o creștere bruscă după atac.
Prețul țițeiului Brent, etalonul mondial pentru petrol, a crescut cu peste 2% până la aproximativ 75 de dolari pe baril. Țițeiul West Texas Intermediate, etalonul american, a crescut, de asemenea, cu peste 2% și a ajuns la aproximativ 72 de dolari pe baril.
ONU suspendă acțiunea din Strâmtoarea Ormuz
Un oficial american, care a vorbit sub anonimat pentru a oferi detalii despre atac, a declarat că nava a fost lovită de o dronă. Atacul a determinat Organizația Maritimă Internațională să-și suspende planul de evacuare a marinarilor de pe sute de nave blocate în Golful Persic.
Nu este clar în ce măsură atacul va afecta negocierile în curs dintre Statele Unite și Iran. Sunt discuții privind controlul asupra strâmtorii și programul nuclear al Iranului. Secretarul de stat Marco Rubio s-a întâlnit joi cu liderii țărilor arabe din Golf, în Bahrain. El încearcă să calmeze îngrijorările legate de securitate.
Iran nu renunță la dorința de a controla Strâmtoarea Ormuz
Corpul Gărzilor Revoluționare Islamice din Iran avertizase navele, mai devreme joi, că trebuie să se coordoneze cu marina sa. Amenințările au venit tocmai în momentul în care traficul maritim pe această cale navigabilă era în plină creștere.
„Această rută este inacceptabilă și extrem de periculoasă”, a declarat joi dimineață Marina Gărzii Revoluționare. „Avertizăm toate navele să se abțină strict de la orice deplasare în afara rutelor desemnate”, a adăugat organizația.
Organizația pentru Operațiuni de Comerț Maritim din Regatul Unit a raportat că o navă de marfă a fost lovită de un „proiectil necunoscut”. Acesta a avariat puntea de comandă. Incidentul a avut loc la 7,5 mile marine sud-est de Dahit, Oman, unde navele se aflau în tranzit. Nava lovită, Ever Lovely, este deținută de Evergreen Marine. Este o companie de transport maritim cu sediul în Taiwan, potrivit Equasis, o bază de date privind navele.
Acordul dintre SUA și Iran, neclar
Jakob Larsen, directorul de securitate al BIMCO, cea mai mare asociație de transport maritim din lume, a declarat că ruta nu este sigură. Ei subliniază importanța existenței unor acorduri clare între Statele Unite și Iran privind reluarea traficului maritim prin strâmtoare. Acordul actual „nu este suficient de clar”, a afirmat el.
Un oficial Iranian a spus că faptul că Omanul a oferit navelor o rută alternativă pentru tranzitarea strâmtorii a înfuriat Iranul. Omanul i-a subminat controlul asupra căii de trecere, motiv pentru care a decis să acționeze.
Iran a vrut să-și arate dominația în regiune
Reprezentantul oficial a declarat că Omanul se află într-o situație dificilă. Țara colaborează cu Iranul pentru a crea un sistem de gestionare a strâmtorii. În același timp este supus presiunilor din partea SUA de a respinge orice formă de monetizare și de a deschide calea navigabilă. El a adăugat că Omanul nu are capacitatea de a oferi garanții de securitate navelor fără participarea Iranului. În plus, Iranul, care insistă să-și mențină controlul asupra zonei, nu va tolera intervenția unei a doua sau a treia părți.
Iranul a acceptat săptămâna trecută să permită navelor să treacă în siguranță prin strâmtoare. Dar totodată încearcă să-și sporească influența asupra traficului maritim pe această cale navigabilă. „Iranul dorește ca această ordine de navigație să se desfășoare conform propriilor sale condiții”, a afirmat Noam Raydan. Ea este cercetător principal la Washington Institute for Near East Policy.
O săptămână cu traffic intens în Strâmtoarea Ormuz
Traficul prin strâmtoare a crescut brusc săptămâna aceasta, pe măsură ce navele blocate de luni de zile în Golful Persic au început să plece. Companiile de transport maritim încearcă să profite de o fereastră temporară de două luni pentru a transporta țițeiul din Orientul Mijlociu.
Aproximativ 70 de nave au tranzitat strâmtoarea miercuri, inclusiv 29 de petroliere, aceasta fiind cea mai aglomerată zi de la 1 martie. Înainte de război, 130 sau mai multe nave treceau zilnic prin strâmtoare.
Rubio este în turneu în Orientul Mijlociu
Bahrainul este ultima etapă a unui turneu în trei țări al lui Marco Rubio, care l-a dus, de asemenea, în Emiratele Arabe Unite și în Kuweit. El a încercat să calmeze îngrijorările aliaților regionali cu privire la un acord-cadru de pace cu Iranul. Acesta a lăsat nerezolvate unele dintre problemele lor esențiale de securitate.
„Vrem să ne asigurăm că interesele partenerilor și aliaților noștri din regiune sunt întotdeauna luate în considerare.” Este ceea ce le-a spus Rubio reprezentanților consiliului joi. Acordul nu ar trebui să submineze „securitatea, stabilitatea sau prosperitatea niciunui dintre partenerii noștri, a adăugat el.
Țările din Golf cer un acord concret
Statele arabe din Golf au salutat în general eforturile de a pune capăt războiului, dar rămân îngrijorate cu privire la prevederile acordului preliminar. Acordul nu abordează programele Iranului privind rachetele și dronele. Teheranul a folosit asta pentru a ataca țările din Golf.
De asemenea, rămâne nerezolvată problema crucială a modului în care va fi gestionat traficul maritim prin Strâmtoarea Ormuz. Armata navală a Gărzii Revoluționare a reiterat că coordonarea „obligatorie” pentru navele care doresc să tranziteze strâmtoarea. Iranul a insistat asupra acestui aspect încă de la anunțarea acordului-cadru de pace dintre SUA și Iran.
SUA au ajutat la tranzitarea Strâmtorii Ormuz
Mai multe nave de containere, dintre care unele au rămas blocate mai mult de trei luni, au reușit să părăsească Golful Persic. De la începutul lunii mai, armata SUA a ajutat navele să traverseze strâmtoarea pe rute apropiate de Oman. Peste 500 de nave și 250 de milioane de barili de țiței au fost transportate în cadrul acestei operațiuni, potrivit Comandamentului Central al SUA.
Marco Rubio a respins pretenția continuă a Iranului de a controla trecerea prin strâmtoare. „Căile navigabile internaționale nu aparțin niciunui stat-națiune”, a afirmat acesta. „Acesta este un principiu fundamental al lumii de astăzi, fără de care lumea s-ar afla într-un haos total.”
Începutul unei frumoase prietenii
Îți mulțumim că ai citit materialul până la capăt! Avem o propunere win‑win: tu câștigi informații, noi câștigăm prieteni. Înscrie‑te pe canalul nostru de WhatsApp. Aici găsești reportaje și analize care explică ce se întâmplă cu lumea din jurul nostru. Și dacă vrei să fii la curent cu știrile și în social media, urmărește-ne pe Facebook.
