Bolojan și AUR și-au dat mâna, cel mai probabil, pentru a pregăti suspendarea lui Nicușor Dan. Votul din această seară împotriva Guvernului Veștea este dovada clară că Nicușor Dan a pierdut partida și, cel mai probabil, nu-l va mai prinde următorul an la Cotroceni.
Strategia lui Ilie Bolojan de a rămâne la Palatul Victoriei
Bolojan a tergiversat timp de 50 de zile propunerea unei soluții politice, perioadă în care a reușit să detoneze toate inițiativele de preluare a Guvernului de către președintele Nicușor Dan. Dacă ar fi să-l credem pe Grindeanu și, indirect, pe Nicușor Dan, care cumva a confirmat informația, fără a o expune atât de brut ca președintele PSD, Bolojan l-a lăsat pe președinte să creadă că va accepta un guvern tehnocrat.
În egală măsură, a preîntâmpinat nominalizarea lui Veștea printr-o propunere comună cu USR și UDMR, iar în cele din urmă a venit cu „soluția salvatoare”: cea a unui guvern minoritar, fie un executiv PSD susținut de cele trei partide, fie un premier din PNL susținut din Parlament de PSD.
În paranteză fie spus, Sorin Grindeanu a negat deja luni seara posibilitatea ca PSD să voteze un guvern minoritar PNL-USR-UDMR și îndrăznesc să cred că nici voturile PNL și USR nu vor fi date unui guvern PSD, în ciuda afirmațiilor lui Bolojan. Vor pune condiții absolut inacceptabile.
Și desigur, un guvern minoritar PSD ar fi ultima lovitură aplicată de triada PNL-USR-UDMR președintelui înainte de a deschide subiectul suspendării acestuia.
AUR a închis jocul
Al doilea factor care a făcut cărțile în această seară a fost AUR. George Simion și-a scos partidul din sala Parlamentului și, în ciuda promisiunilor, negocierilor și amenințărilor nu au fost defecțiuni în interiorul drupului parlamentar AUR.
George Simion, deși în cursul zilei a lăsat de înțeles că ar putea permite anumitor grupări din AUR să ia decizii pe cont propriu, și-a scos parlamentarii din sala plenului reunit. Și cu AUR în sală e greu de crezut că s-ar fi obținut cele 44 de voturi care ar fi permis investitura.
Procedurile de căutare a unui premier se reiau
Bolojan a obținut ceea ce voia: cel mai probabil va rămâne premier până în toamnă și va avea în final un guvern construit în jurul Partidulio Național Liberal. Grindeanu a declarat că exclude o astfel de variantă (o susținere de către PSD a unui guvern cu prim-ministru liberal), care ar duce PSD la un scor electoral absolut jenant. Însă, dacă va fi ordin, cu siguranță vor trebui să se conformeze, pentru că în acest moment Partidul Social-Democrat nu își mai aparține.
Nu e exclusă nici o înlăturare a lui Grindeanu de la conducerea PSD. Să nu uităm, că el este cel care a acceptat jocul la offside împreună cu președintele Dan, retrăgând partidul din guvernul Bolojan. Și promițând că are o soluție câștigătoare. Lumea e destul de nervoasă în PSD și va accepta pe oricine le oferă reintrarea la guvernare. În plus, există și în PSD grupări progresiste, de tipul lui Victor Negrescu și al altor „bruxellezi”, mult mai deschiși la o apropiere de curentul european și gata să refacă majorități comandate de la Bruxelles.
Joaca cu AUR va continua
Problema majoră a lui Nicușor Dan este că acceptarea tacită a jocului de azi cu AUR i-a redus la 0 credibilitatea de a acuza o viitoare alianță tacită între PNL și AUR sau independenți foști suveraniști, atunci când aceștia vor declanșa suspendarea sa. Îndrăznesc să cred că o vor face cu un timing care să permita organizarea alegerilor anticipate odată cu referendumul de suspendare. Pentru viitoarea candidatură a lui Bolojan la Cotroceni va fi nevoie de un AUR cât mai sus în opțiunile de vot pentru ca reformatorul salvator să vină ca o alternativă la pericolul extremist. Poate nici nu va fi Bolojan și vor apela la Kovesi.
Multe s-au jucat în această seară. Mult mai multe decât guvernul lui Veștea. Inclusiv Simion și-a jucat poziția de șef de partid. Cred că Simion a acceptat inițial să asigure voturi pentru guvernul Veștea, dar în egală măsură au existat probabil grupări în AUR, conduse de Petrișor Peiu și Dan Dungaciu, care forțează o înțelegere cu Bolojan pentru suspendarea lui Nicușor Dan.
Bolojan a câștigat pe linie, o linie cu comandă la Bruxelles. Kelemen a respins varianta de a vota un guvern susținut de suveraniști, dar a stat în aceeași bancă cu AUR fără să se jeneze. A mers pe mâna lui Magyar, sperând să-l îmbuneze, ceea ce eu cred că nu se va întâmpla.
Nicușor Dan tot mai izolat după respingerea guvernului Veștea
Marele perdant e Nicușor Dan. Nu doar că s-a bazat pe PSD și AUR, nu doar că n-a reușit să îi arunce în aer partidul și grupul parlamentar lui Bolojan, dar în guvernul Veștea au fost doi oameni de-ai săi. Ceea ce înseamnă un afront pe față. Băieții cu epoleți nu i-au securizat combinațiile.
De azi e obligat să meargă, a doua oară pe mâna PSD, nominalizând un premier pesedist. Mai mult decât atât Grindeanu a simțit nevoia să precizeze după respingerea guvernului Veștea, că PSD va căuta propriile soluții. Ceea ce ar putea însemna inclusiv o negociere cu AUR pentru o intrarea asumată la guvernare.
Propunerile „constructive” de guvern minoritar au ținut 5 minute și la PNL. Noul secretar general Robert Sighiartău a cerut luni, după încheierea votării, demisia lui Sorin Grindeanu din PSD.
Puțin probabil că se va găsi o soluție. Vor avea grijă PNL și USR să o lălăie până în toamnă. Iar președintele va fi cel care va purta principala responsabilitate. Și dacă România nu are guvern și dacă va avea un guvern PSD sau PSD-AUR. Noaptea e un sfetnic bun, dar pentru Nicușor Dan această noapte de luni spre marți a fost probabil o noapte albă cu gânduri negre.
