Dezbaterea care a însuflețit societatea românească în ultimele zile, respectiv guvernul minoritar susținut de restul partidelor pro-occidentale, cu sau fără rotativă guvernamentală, este o cacealma care va păstra PNL-USR la butoane și va arunca PSD în prăpastie.
Nu va exista niciun guvern Grindeanu, așa cum nu a existat niciun guvern Tomac, așa cum a fost respins și guvernul Veștea, pentru că singura variantă pe care o acceptă alde Bolojan și Fritz și entitățile care le țin spatele este un guvern al lor susținut de indiferent cine.
Nicușor Dan a căzut în capcana lui Bolojan. A fost lăsat să creadă că vor accepta un guvern condus de un independent. UDMR a acceptat probabil formal să meargă cu Veștea, dar a fost sucit prin „metode externe”. AUR prin metode interne, „de pădure”, cum ar zice unii comentatori politici.
Cum își impune pas cu pas Bolojan agenda
Bolojan și Fritz au început încă de săptămâna trecută manipularea cu guvernul minoritar susținut de o majoritate pro-europeană. Cu Kelemen anunțând că nu va vota guvernul Veștea, dar că PNL-USR-UDMR vor face o propunere de premier. Și precizînd că ei i-au cerut lui Bolojan să nu fie tot el propunerea. De doi ani, în țara asta, pare că și PSD și PNL există doar pentru a prelua sugestiile lui Kelemen Hunor. Dacă ești atât de naiv să crezi așa ceva. Pe principiul: „zi tu ca să fiu eu de acord”. Mai un Crin Antonescu la președinție, mai o soluție de guvernare „de dreapta”, Kelemen ruls.
Soluția a fost întărită de Cristina Trăilă într-o intervenție la TV. Liberala vorbea despre un guvern PNL, USR, UDMR susținut de PSD sau invers, un guvern PSD susținut de cele trei partide. Lumea râdea în studio. PSD a reacționat foarte categoric anunțând că nu va susține un astfel de proiect.
PSD acceptă și el totuși „vrăjeala” cu guvernul minoritar?
Dar iată că ce părea de râs săptămâna trecură devine serios acum. În acest moment, ne aflăm în situația în care PSD propune un guvern minoritar PSD cu Grindeanu, prim-ministru, iar PNL, USR și UDMR propun un guvern minoritar „de dreapta”, zic ei, fără a nominaliza deocamdată niciun prim-ministru. Ceea ce susțin cele trei partide este că va trebui să existe un acord între această triadă și PSD cu privire la susținerea reciprocă, indiferent de cine va fi nominalizat prim-ministru și că nominalizarea aparține președintelui.
Până la acest moment, PSD nu a anunțat că ar susține o astfel de variantă, dar în egală măsură știm foarte bine că Grindeanu nu este în postura în care poate refuza vreo propunere a președintelui, din multe motive pe care le-am tot discutat și pe care nu are rost să le reiau (dosare penale, presiuni din propriul partid, izolare politică etc.).
Cel mai probabil esența acestei propuneri, pe baza căreia se discută noua formulă guvernamentală, rezidă în întâlnirea pe care Nicușor Dan și Ilie Bolojan au avut o duminică înainte de congresul PNL. În care Bolojan a oferit probabil soluția alternativă și Nicușor Dan, care nu avea mari speranțe că guvernul Vestea va trece, a fost dispus să o ia în considerare.
PNL și USR se joacă de-a polițistul bun și polițistul rău
Există diferențe și în interiorul „triadei”. Respectiv, PNL susține că ar putea vota un guvern PSD. USR nu acceptă sub nicio formă votarea unui guvern PSD și susține că guvernul trebuie format de PNL-USR-UDMR și abia apoi discutat într-o altă fază cu PSD-ul dacă va fi cazul să revină și acesta la guvernare într-o formulă în oglindă.
Dacă USR o ține langa că nu va vota un guvern PSD Grindeanu, se rupe această alianță ad-hoc? Nu prea cred, mai degrabă va avea Bolojan pe cine să dea vină că nu se poate.
În plus există evident viziuni programatice complet diferite. Să nu uităm că acordul de principiu pe aprobarea SAFE și PNRR deja există. S-a agreat la primele consultări de după căderea guvernului Bolojan în Parlament. Așa că despre ce vorbim de fapt?
Diavolul se ascunde în detalii însă. PNL sau USR nu sunt prea afectate de eventuale proteste ale polițiștilor și militarilor cărora vor să le taie pensiile speciale, pentru jaloanele din PNRR. Nici de reproșurile bugetarilor care pierd la salariu prin legea salarizării. Pentru PSD e mai complicat, ca să nu zic killing.
Ce prim-ministru va oferi PNL-USR-UDMR?
Cel mai probabil pe Alexandru Nazare, dar în realitate nimeni nu poate garanta că cei trei nu vor veni cu propunerea Bolojan sau ceva din anturaj. Ultima propunere, PSD-ul în mod normal nu are cum să o accepte. Ce este în spatele acestei retorici și acestor negocieri?
După părerea mea, negocierile sunt pur de fațadă. PNL, USR și UDMR sau mai degrabă primele două, pentru că UDMR-ul de asemenea nu prea își mai aparține, este un fel de anexă a primelor două partide. Din cauza situației politice din Ungaria, la care ei sunt foarte bine conectați, ca să nu zicem anexați.
Oamenii sunt deciși să nu accepte decât un guvern al lor indiferent în ce formulă. Pentru PSD e greu să nu se ralieze la o propunere cu Nazare prim-ministru, că l-au acceptat ca ministru de finanțe în toate celelalte variante. Pentru Bolojan e ridicol să vină cu propunerea Nazare sau să-l mențină ministru de finanțe după ce acesta a fost pe toate listele, iar pe alții i-a dat afară din conducerea partidului pentru mult mai puțin. Dar cuvântul „ridicol” lipsește din vocabularul politicienilor.
Ce obține Bolojan dintr-o astfel de variantă?
Un prim-ministru care e cumva din PNL, dar nu i-ar fi un rival în partid pentru că e suspendat. Și că PNL rămâne cuplat la resurse. Practic va face jocul făcut până acum de PSD: dacă iese bine, e guvernul lui. Partidul e mulțumit. Dacă iese rău, nu e chiar guvernul lui. Între timp poate continua să se scuipe cu PSD.
O variantă pe care Nicușor Dan, dacă o acceptă, este pur și simplu scos din jocul politic. Bolojan va avea în continuare multe de ofertat, va bate palma dacă nu a bătut-o deja cu cei de la AUR, președintele va fi suspendat la momentul oportun. Dar și dacă îl preferă pe Grindeanu, useriștii vor urla că a trădat și ong-iștii clasici că e dus cu capul.
În paralel, Bolojan a dat semnalul racolării în partid a oricui pe persoană fizică, primul fiind un suveranist de la SOS, adică de la putinista Șoșoacă. Pe care nu doar că l-a primit în partid, ci i-a ofertat o funcție de președinte de filială, funcție din care au fost eliminați cei care susțineau un prim-ministru liberal. Iar USR n-are absolut nimic împotrivă.
Ce câștigă PSD dacă susține o astfel de alternativă? Și mai ales, ce pierde
După ce a dat jos guvernul Bolojan și a făcut întreaga propagandă pe care a făcut-o împotriva lui Bolojan pe persoană fizică, PSD pierde și dacă e nominalizat Grindeanu și dacă susține un guvern minoritar „de dreapta”.
Un guvern Grindeanu va fi tocat 6 luni până e făcut praf. Acceptarea unui guvern PNL-USR-UDMR va arunca PSD în aer. În egală măsură.
De ce niciuna dintre cele două părți nu are soluții de negociere dacă nu discută cu AUR
Simplu, pentru că asistăm la un joc de poker foarte agresiv realizat de cuplul Bolojan-Fritz și la care entitățile Nicușor Dan și Grindeanu, luate împreună sau separat, nu prea reușesc să reacționeze corespunzător. A treia mână în acest joc de poker este AUR, care pare că face un joc de mână moartă. La prima etapă a mers cu PSD și la a doua cu Bolojan.
În realitate, dincolo de eventualele „indicații” de la ofițerii de contact, AUR și-a menținut astfel capacitatea de negociere. „Ne băgați în guvern cu PSD sau mergem la suspendarea președintelui și alegeri anticipate cu Bolojan”, au anunțat indirect liderii AUR.
Cum iese PSD din această situatie?
Grindeanu până acum a refuzat varianta negocierii cu AUR. Că acest lucru se întâmplă datorită strategiei convenite împreună cu Nicușor Dan sau pur și simplu îi este impusă de către socialiștii europeni. Sau din motive doar de el știute.
Pentru PSD ar fi singura soluție de a regla pierderea de electorat către AUR și a împiedica alegerile anticipate. Dar în egală măsură ar fi „aur” pentru Bolojan: ar fugi la Bruxelles să urle că putiniștii sunt în guvern și că România trebuie băgată în junk. Apoi ar urla că putiniștii și pesediștii au dus România în gard.
PSD și Nicușor Dan ar trebui, în mod normal, să forțeze limitele unui guvern de uniune națională cu un prim ministru ca Nazare și cu miniștri politici de la toate partidele. Justificări există pentru astfel de compromisuri necesare „pentru țărișoară”. Iar pentru ei ar fi singura variantă în care ar fi pro-activi, nu reactivi la jocul lui Bolojan, Dar din anumite motive, doar de ei știute, nu o fac. Vă las pe voi să vă imaginați de ce.
Propunerea noastră
Îți mulțumim că ai citit materialul până la capăt! Avem o propunere win‑win: tu câștigi informații, noi câștigăm prieteni.
📩 Înscrie‑te pe canalul nostru de WhatsApp. Aici găsești reportaje și analize care explică ce se întâmplă cu lumea din jurul nostru.
📌 Și dacă vrei să fii la curent cu știrile și în social media, urmărește-ne pe Facebook. Enjoy!
