Potrivit unor surse politice citate de Digi24.ro, liderii PNL, USR și UDMR s-au întâlnit în cursul dimineții de miercuri, 24 iunie. Liderul liberal Ilie Bolojan, președintele USR, Dominic Fritz și liderul UDMR, Kelemen Hunor, s-au întrunit pentru a negocia cum pot să ajungă la Palatul Victoria împreună. Deși cele trei formațiuni și-au exprimat în repetate rânduri disponibilitatea pentru o colaborare guvernamentală, principala problemă rămâne lipsa unei majorități confortabile în Parlament.
Varianta unui Guvern minoritar prin rotație
Potrivit informațiilor apărute după întâlnirea celor trei, liderul USR Dominic Fritz ar fi venit cu o propunere nouă. Conform surselor Digi24.ro, primarul de la Timișoara le-a sugerat lui Ilie Bolojan și Kelemen Hunor constituirea unui Guvern minoritar rotativ.
Scenariul presupune învestirea unui Executiv format din PNL, USR și UDMR, care să conducă până în anul 2027. Ulterior, social-democrații ar urma să preia mandatul și să guverneze până în 2028.
PNL și UDMR iau în calcul și varianta unui Guvern PSD
În lipsa unei înțelegeri finale legate de coaliția PNL-USR-UDMR, liderii politici analizează și alte opțiuni. Atât Ilie Bolojan, cât și Kelemen Hunor și Dominic Fritz și-ar dori instalarea unui Guvern format din PNL, USR și UDMR. Totuși, dacă formula nu va reuși să strângă suficiente voturi în Parlament, situația se complică.
Potrivit informațiilor apărute în spațiul public, PNL și UDMR ar fi dispuse să sprijine inclusiv un Executiv condus de PSD. În timp ce USR respinge categoric această posibilitate.
Liberalii au specificat deja că există două variante principale de lucru. Prima presupune formarea unei coaliții alcătuite din PNL, USR, UDMR și reprezentanții minorităților naționale. A doua variantă ar fi transferarea responsabilității guvernării către PSD, care ar putea forma un Guvern minoritar monocolor.
Liderul UDMR, Kelemen Hunor, a declarat după consultările de la Palatul Cotroceni că i-a prezentat președintelui Nicușor Dan trei posibile formule de guvernare. El a vorbit despre un Executiv minoritar format din PNL, USR și UDMR, un Guvern monocolor PSD sau o formulă care să includă PSD și PNL, dar fără participarea USR.
PSD își pregătește propriul plan de guvernare
Social-democrații își construiesc propriul scenariu pentru situația în care vor fi chemați să preia guvernarea. Potrivit surselor Digi24.ro, PSD analizează posibilitatea formării unui Guvern minoritar. Liderii PSD au specificat că nu doresc reluarea negocierilor legate de măsurile de guvernare convenite anterior cu Ilie Bolojan.
Surse din partid au menționat că social-democrații ar solicita libertate deplină în elaborarea programului de guvernare. Ei nu ar accepta condiționări suplimentare. „Nu vom mai negocia nicio măsură și nu mai acceptăm pacturi în afară de PNRR, OCDE sau SAFE”, susțin voci din partid.
Totuși, PSD nu exclude posibilitatea unor discuții punctuale cu PNL sau UDMR pentru asigurarea sprijinului parlamentar necesar adoptării principalelor măsuri de guvernare.
Propunerea noastră
Îți mulțumim că ai citit materialul până la capăt! Avem o propunere win‑win: tu câștigi informații, noi câștigăm prieteni.
📩 Înscrie‑te pe canalul nostru de WhatsApp. Aici găsești reportaje și analize care explică ce se întâmplă cu lumea din jurul nostru.
📌 Și dacă vrei să fii la curent cu știrile și în social media, urmărește-ne pe Facebook. Enjoy!
