Emil Boc interzice imnul Rusiei la Cluj-Napoca, iar Moscova cere ca României să i se interzică organizarea de competiții mondiale

Emil Boc interzice imnul Rusiei la Cluj-Napoca, iar Moscova cere ca României să i se interzică organizarea de competiții mondiale
Imagine Emil Boc interzice imnul și drapelul Rusiei și Belarusului la campionatul de gimnastică ritmică de la Cluj-Napoca
Emil Boc și Rusia au declanșat, în doar 48 de ore, unul dintre cele mai tensionate scandaluri sportive ale verii. Primarul de la Cluj-Napoca a interzis imnul și drapelul rusesc la Cupa Mondială de gimnastică ritmică, gimnastele ruse s-au retras de la competiție, iar Moscova a ripostat cerând excluderea totală a României din sportul internațional.

Emil Boc credea, probabil, ca o precizare administrativă despre un steag și un imn, vor trece neobservate. În schimb, au ajuns să se transforme într-un incident diplomatic cu Rusia. Totul a început miercuri, când primarul Cluj-Napocai a anunțat, de la Londra, că simbolurile naționale ruse nu vor fi folosite la BTarena, în cadrul Cupei Mondiale de gimnastică ritmică.

Vineri, lucrurile au escaladat rapid. Gimnastele ruse au plecat acasă, iar ministrul rus al Sportului a transformat un regulament sportiv într-o amenințare directă la adresa locului României în competițiile internaționale.

Emil Boc, decizie fermă, fără imn și fără steag rusesc la BTarena

Federația Internațională de Gimnastică (World Gymnastics) a ridicat, pe 18 mai, restricțiile impuse sportivilor ruși și bieloruși după declanșarea ofensivei din Ucraina, permițându-le să concureze sub propriul drapel și imn. Forul european de gimnastică a urmat aceeași linie.

Emil Boc, aflat la Londra pentru Forumul Mondial al Primarilor pentru Acțiuni Climatice, a precizat miercuri pe Facebook, pagina personală, că, la momentul aprobării găzduirii competiției la Cluj-Napoca, regulamentele internaționale nu permiteau sportivilor ruși să concureze sub drapel și imn național. El a precizat că situația s-a schimbat abia recent.

„Aș vrea să fie foarte clar, răspicat și fără echivoc: în Sala Polivalentă BT Arena nu se va intona imnul Rusiei și nu va fi folosit steagul Rusiei”, a transmis edilul, adăugând că decizia nu e un protest împotriva sportivilor, ci un dezacord față de folosirea simbolurilor politice ale unui „stat agresor” pe teritoriul Uniunii Europene.

Rusia se retrage de la Cluj-Napoca, acuzând încălcarea regulamentului

Federația Rusă de Gimnastică a anunțat vineri retragerea echipei de la competiția găzduită de Cluj-Napoca, susținând că organizatorii au informat-o verbal că drapelul rusesc nu va fi arborat, iar imnul nu va fi intonat în cazul unor victorii ale gimnastelor.

E o încălcare, spun rușii, a deciziei din mai a World Gymnastics. Federația a precizat totuși că „echipa rusă rămâne pregătită să participe la competiții care îndeplinesc cerințele World Gymnastics”.

Comitetul Olimpic Rus a numit declarația lui Emil Boc „o încălcare flagrantă a Cartei Olimpice și a principiului neutralității politice în sport”.

Cluj-Napoca, pe lista neagră a Moscovei: „o lecție” pentru România

Ministrul rus al Sportului și președinte al Comitetului Olimpic Rus, Mikhail Degtyarev, a transmis vineri că incidentul de la Cluj-Napoca arată că „țările europene încearcă, în mod perfid, să încalce Carta Olimpică” și regulile competiției.

„Europenii au ajuns să creadă că sportul poate fi folosit ca instrument de presiune împotriva Rusiei și Belarusului, dar au fost luați prin surprindere când organizațiile internaționale au restabilit justiția”, a spus el, anunțând că Moscova va face „tot posibilul” ca România să fie privată de dreptul de a organiza competiții internaționale de gimnastică și, în plus, „toate celelalte turnee sportive mondiale”, anunță agenția Tass.

E un avertisment pe care l-a descris ca „o lecție pentru această țară și pentru micii săi conducători locali”. Federația Rusă a anunțat că va cere aplicarea strictă a deciziilor World Gymnastics prin toate mecanismele juridice internaționale disponibile.

Un precedent venit de la Comitetul Olimpic Internațional

În decembrie 2025, Comitetul Executiv al Comitetului Internațional Olimpic a emis recomandări prin care sportivii din Rusia și Belarus pot concura sub drapel și imn național, individual și pe echipe. Recomandarea a fost urmată ulterior de mai multe federații, inclusiv World Gymnastics.

Emil Boc a decis să fie mai catolic decât Papa, iar cei care vor suferi sunt sportivii români, subfinanțați, nesusținuți și ale căror șanse de participare la competiții internaționale se reduc prin astfel de decizii.

O propunere pentru tine, cititorule

Îți mulțumim că ai citit materialul până la capăt! Avem o propunere win‑win: tu câștigi informații, noi câștigăm prieteni. 

📩 Înscrie‑te pe canalul nostru de WhatsApp. Aici găsești reportaje și analize care explică ce se întâmplă cu lumea din jurul nostru. 

📌 Și dacă vrei să fii la curent cu știrile și în social media, urmărește-ne pe Facebook. Enjoy!

0 comentarii Comentarii