Democrații cu orientare socialistă conduc acum metropole mari Seattle și New York, iar din ianuarie, probabil și Washington D.C., unde Janeese Lewis George a câștigat alegerile primare democrate, care în mod obișnuit decid scrutinul pentru funcția de primar al districtului, potrivit The Washington Post.
Este un moment de euforie pentru stânga, deoarece socialismul și-a revenit după prăbușirea Uniunii Sovietice. Potrivit platformei Gallup, 66% dintre democrați au o opinie favorabilă despre socialism, în timp ce doar 42% spun același lucru despre capitalism. Pentru stânga, acest lucru seamănă cu o victorie, pentru că poate promite ceva ce centru-stânga nu mai reușește, adică o ruptură de un status quo tot mai neconvingător.
Boomul urban a favorizat revenirea socialismului
Problema este că ascensiunea socialismului este fragmentată și concentrată în marile orașe „albastre”, unde se adună absolvenți de studii superioare cu venituri relativ mari, dar adesea în declin social. Aceasta este o problemă pentru Partidul Democrat, unde excesele guvernării progresiste contribuie la erodarea imaginii sale în zonele mai puțin favorabile stângii. Dar este și o provocare pentru socialiști, deoarece orașele sunt locurile cele mai dificile pentru implementarea unor planuri ample de taxe și cheltuieli publice.
Această realitate a fost mai puțin vizibilă în timpul boomului urban din ultimul deceniu. Bugetele orașelor erau generoase, iar serviciile publice mai ușor de finanțat. Asta pe măsură ce noii rezidenți, în special tineri și înstăriți, îi înlocuiau pe cei mai în vârstă și mai vulnerabili. Însă acest boom s-a estompat, mai ales în Washington D.C., unde populația rămâne sub nivelul de dinainte de pandemie.
Statul se bazează pe contribuabilii cu venituri mari
Fără cererea exuberantă a generației millenialilor, primarii redescoperă realitatea dură a guvernării urbane. Este mult mai ușor să părăsești un oraș decât un stat sau o țară, ceea ce înseamnă că baza fiscală este mai volatilă, iar spațiul pentru reglementări punitive asupra mediului de afaceri este mai redus. Acest lucru a fost mereu adevărat, dar este și mai evident în era muncii la distanță, când proximitatea unui birou din centrul orașului nu mai are aceeași valoare ca înainte de întâlnirile pe Zoom.
Chiar dacă nu s-ar fi schimbat cultura tradițională a muncii de la birou, primarii socialiști ar întâmpina dificultăți în a produce schimbări cu adevărat radicale. Ultima perioadă în care socialiștii au fost o forță în politica americană a fost acum un secol, când statul era mic, iar baza fiscală era practic neatinsă și ușor de exploatat. La un secol distanță, guvernul face deja foarte multe lucruri pentru oameni. Dar el este finanțat printr-un sistem fiscal progresiv care apasă în special pe contribuabilii cu venituri mari — exact cei pe care socialiștii vor să-i taxeze pentru a-și finanța programele.
Servicii publice extinse decât reducerea veniturilor
Serviciile publice sunt adesea foarte scumpe în raport cu ceea ce oferă. Costurile infrastructurii americane, de exemplu, generează mereu discuții și chiar scandaluri. Dar fiecare cost excesiv plătit de un american afectează venitul altuia, iar acel cineva va lupta cu înverșunare dacă îi este redus venitul. Acest lucru are efecte asupra capacității fiscale ce ar putea fi folosită pentru servicii noi. New York, Washington D.C., Seattle și Chicago se confruntă cu deficite bugetare structurale majore.
Progresivitatea sistemului fiscal complică lucrurile și pe partea de venituri. Socialiștii pot susține un model de tipul statelor nordice din Europa, al statului social. Dar acele state sunt finanțate prin taxarea masivă a clasei de mijloc. O idee care are puține șanse de succes în rândul bazei educate a social-democraților americani de azi. Aceștia preferă mai degrabă servicii publice extinse decât o reducere a venitului disponibil.
Dacă socialiștii greșesc calculele, veniturile pot scădea
New York-ul obține deja aproximativ o treime din veniturile sale din impozitul pe venit al „contribuabililor milionari”. Ei au de suportat o rată de taxare marginală combinată federală, statală și locală ce poate depăși 50%.
Washington D.C. are, de asemenea, una dintre cele mai ridicate rate marginale din SUA, de aproximativ 48%. Există probabil o anumită capacitate fiscală suplimentară, dar cât de mare este aceasta rămâne o întrebare deschisă, având în vedere cât de ușor se face relocarea.
Dacă primarii socialiști greșesc calculele, primul semn de alarmă va fi scăderea veniturilor. Nici nu există prea multe șanse de fonduri federale suplimentare. Asta în condițiile în care datoria națională este de aproximativ 100% din PIB. În timp ce la Casa Albă se află un președinte republican.
Primarii se confruntă cu deficite serioase
Primarii din New York, Seattle și Washington D.C. se confruntă deja cu aceste probleme. Unul a fost nevoit să își limiteze proiectele în fața unui deficit de 5,4 miliarde de dolari, acoperit doar parțial prin ajutor substanțial de la nivel statal.
Altul ia în calcul concedieri pentru a acoperi propriul deficit bugetar. Iar consiliul local din D.C. se confruntă cu o„ gaură” de 1,1 miliarde de dolari. Aceasta va îngreuna îndeplinirea promisiunilor costisitoare precum subvențiile pentru îngrijirea copiilor.
În mod ironic, aceste realități fiscale dificile sunt chiar cele care alimentează ascensiunea socialiștilor. Starea precară a finanțelor federale reduce temele ce ar fi putut fi pe o agendă națională ambițioasă. Ea poate contribui, de asemenea, la creșterea dobânzilor și a inflației. Aceasta devine o oportunitate pentru politicienii socialiști.
Dar realitatea pentru ei este că, odată ajunși la putere, vor descoperi că este dificil chiar și să mențină status quo-ul. Cu atât mai puțin să-l îmbunătățească în modul promis susținătorilor lor.
Propunerea noastră
Îți mulțumim că ai citit materialul până la capăt! Avem o propunere win‑win: tu câștigi informații, noi câștigăm prieteni. Înscrie‑te pe canalul nostru de WhatsApp. Aici găsești reportaje și analize care explică ce se întâmplă cu lumea din jurul nostru.
Și dacă vrei să fii la curent cu știrile și în social media, urmărește-ne pe Facebook. Enjoy!