Republica Moldova merită să devină membră a Uniunii Europene cât mai curând posibil, a declarat președintele Consiliului European, António Costa, la deschiderea celui de-al doilea Summit UE–Republica Moldova, desfășurat luni la Bruxelles.
Mesajul liderului european a venit în contextul avansării negocierilor de aderare și al intensificării cooperării dintre Chișinău și instituțiile europene.
„Vă salut la Bruxelles pentru cel de-al doilea Summit UE-Republica Moldova. Vă felicit pentru munca pe care ați depus-o. Săptămâna trecută am deschis negocierile pe primul cluster. Acum trebuie să muncim mai mult și mai rapid pentru a deschide toate celelalte clustere, deoarece pentru noi prioritatea principală este extinderea către Moldova și, desigur, nimeni nu se îndoiește că meritați să obțineți aderarea la Uniunea Europeană cât mai curând posibil. Am depășit blocajele politice, iar de acum înainte este vorba doar despre muncă grea”, a declarat António Costa.
Bruxellesul cere accelerarea reformelor
La doar o săptămână după deschiderea oficială a negocierilor de aderare pe primul grup de capitole, „Valori fundamentale”, oficialii europeni transmit că următorii pași depind de ritmul reformelor implementate de autoritățile de la Chișinău.
În intervenția sa, António Costa a subliniat că extinderea Uniunii Europene către Republica Moldova reprezintă una dintre prioritățile actuale ale Bruxellesului, însă progresul procesului de aderare va depinde de îndeplinirea tuturor condițiilor necesare.
Negocierile de aderare intră într-o nouă etapă
Formatul Summitului Republica Moldova – Uniunea Europeană reflectă apropierea tot mai mare dintre cele două părți și angajamentul comun față de integrarea europeană a țării.
Pe parcursul reuniunii, liderii europeni și reprezentanții Republicii Moldova analizează agenda de reforme și etapele următoare ale negocierilor de aderare.
Conform informațiilor transmise de Președinția Republicii Moldova, atât Comisia Europeană, cât și Consiliul European au confirmat că țara este pregătită pentru deschiderea negocierilor pe toate grupurile de capitole prevăzute în procesul de aderare, în baza principiului meritocratic aplicat statelor candidate, se arata într-un comunicat Moldopres.
Securitatea și energia, printre subiectele-cheie
Pe lângă dosarul aderării, participanții la summit discută despre evoluțiile regionale, consolidarea cooperării în domeniul securității și apărării, colaborarea în sectorul energetic și sprijinul acordat de Uniunea Europeană pentru dezvoltarea economică a Republicii Moldova.
Declarații comune de presă vor fi susținute la încheierea reuniunii de președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, și președintele Consiliului European, António Costa.
Al doilea summit dintre Chișinău și Bruxelles
Reuniunea organizată la Bruxelles reprezintă a doua întâlnire la nivel înalt dintre Republica Moldova și Uniunea Europeană în acest format.
Debutul acestui mecanism de dialog a avut loc la Chișinău, pe 4 iulie 2025, când liderii europeni și autoritățile moldovene au convenit să intensifice cooperarea politică și economică.
Evenimentul de luni este considerat unul dintre cele mai importante din ultimii ani pentru parcursul european al Republicii Moldova, având loc la scurt timp după lansarea negocierilor de aderare și într-un moment în care relațiile dintre Chișinău și Bruxelles se află la cel mai avansat nivel de până acum.
O ofertă de nerefuzat
Îți mulțumim că ai citit materialul până la capăt! Avem o propunere win‑win: tu câștigi informații, noi câștigăm prieteni. Înscrie‑te pe canalul nostru de WhatsApp. Aici găsești reportaje și analize care explică ce se întâmplă cu lumea din jurul nostru. Și dacă vrei să fii la curent cu știrile și în social media, urmărește-ne pe Facebook. Enjoy!