Ilie Bolojan, după o tăiere de 28 de miliarde din deficit: „Statul începe să cheltuiască mai aproape de ceea ce își permite”

Ilie Bolojan, după o tăiere de 28 de miliarde din deficit: „Statul începe să cheltuiască mai aproape de ceea ce își permite”
Imagine Ilie Bolojan anunță o tăiere de 28 de miliarde din deficit (sursă foto: Facebook)
Premierul demis Ilie Bolojan spune că primele rezultate ale măsurilor de ajustare fiscală încep să se vadă. Asta după ce execuția bugetară din primele cinci luni ale anului indică o reducere importantă a deficitului bugetar.

Potrivit lui, România a intrat într-o etapă de corectare a dezechilibrelor acumulate în ultimii ani, când cheltuielile statului au crescut într-un ritm mai rapid decât economia.

Ilie Bolojan: Deficitul bugetar a scăzut 

Într-o postare publicată pe Facebook, Ilie Bolojan afirmă că deficitul bugetar s-a redus cu peste 40% față de aceeași perioadă a anului trecut. „Execuția bugetară pe primele 5 luni arată că deficitul bugetar al României a scăzut cu peste 40% în 2026, la 36 de miliarde de lei, față de 64 de miliarde în aceeași perioadă a anului trecut”, a scris premierul demis.

Ilie Bolojan a anunțat că execuția bugetară pe primele cinci luni din 2026 indică o scădere cu peste 40% a deficitului bugetar. (sursă foto: Facebook)

Diferența este de peste 28 de miliarde de lei. Iar șeful Executivului consideră că aceasta reprezintă prima corecție importantă a finanțelor publice după o perioadă în care statul a cheltuit constant peste posibilitățile sale.

„Reducerea de peste 28 de miliarde de lei este prima corecție serioasă după ani în care cheltuielile statului au crescut mult peste ceea ce producem. Nu mai putea fi evitată. Este un semn clar că statul începe să cheltuiască mai aproape de ceea ce își permite”, a explicat Ilie Bolojan.

Reducerea deficitului este unul dintre principalele obiective asumate de România în relația cu Comisia Europeană și cu instituțiile financiare internaționale. Un deficit ridicat obligă statul să se împrumute tot mai mult. Ceea ce înseamnă costuri mai mari cu plata dobânzilor și mai puțini bani disponibili pentru investiții, sănătate, educație sau infrastructură.

„Corecția deficitului seamănă cu tratarea unei boli”

Președintele PNL compară procesul de echilibrare a finanțelor publice cu un tratament medical, care poate produce efecte neplăcute la început, dar este necesar pentru însănătoșirea economiei. „Corecția deficitului seamănă cu tratarea unei boli. Ca să-ți fie bine și să te însănătoșești, în prima etapă a tratamentului poate să-ți fie mai rău. Este calea spre însănătoșire. Așa cum se vede și din graficul alăturat, suntem pe drumul cel bun”, a mai notat Ilie Bolojan.

În opinia sa, dacă disciplina bugetară va fi menținută și în anii următori, România va putea reduce sumele uriașe plătite anual pentru dobânzile la împrumuturi și va avea mai multe resurse pentru investiții și servicii publice. „În anii următori, în loc să plătim zeci de miliarde pe dobânzi, vom putea direcționa resursele spre dezvoltare, prosperitate și servicii publice mai bune. Dar numai dacă avem grijă, în continuare, de sănătatea statului”, a specificat premierul.

Avertisment împotriva risipei

Ilie Bolojan scrie apoi că rezultatele obținute până acum pot fi pierdute dacă autoritățile revin la politici bazate pe cheltuieli excesive și promisiuni fără acoperire bugetară. 

„Boala se poate întoarce. Populismul, clientelismul și risipa ne pot readuce cu spatele la zid. Mulțumesc tuturor românilor pentru traversarea acestei perioade!”, a conchis șeful PNL.

Propunerea noastră

Îți mulțumim că ai citit materialul până la capăt! Avem o propunere win‑win: tu câștigi informații, noi câștigăm prieteni. 

📩 Înscrie‑te pe canalul nostru de WhatsApp. Aici găsești reportaje și analize care explică ce se întâmplă cu lumea din jurul nostru. 

📌 Și dacă vrei să fii la curent cu știrile și în social media, urmărește-ne pe Facebook. Enjoy!

0 comentarii Comentarii