Dacă România va fi retrogradată la categoria „junk”, ceea ce eu nu cred că se va întâmpla atât timp cât favoriții Bruxelles-ului sunt ăn fruntea guvernului, va urma un nou război al acuzațiilor. PSD va fi de vină pentru că nu-l susține pe marele reformator. Care refuză orice negociere și compromis cu PSD, cu excepția situației în care PSD acceptă, fără să comenteze, toate deciziile înțelepte ale liderului suprem liberal.
Noua mantră a postacilor „bolojeniști” spune tot despre cum arată în continuare planul celor de la palatul Victoria: „Putem sta și cu guvern interimar. E chiar mai bine că nu crește deficitul”
Planul „bruxellezilor” a fost gândit așa din prima clipă
Să ne reamintim că Bolojan le-a spus încă de anul trecut liberalilor, în șesințe interne, că nu va fi nicio rotativă guvernamentală cu PSD. A povestit episodul, atunci, primarul din Cavnic. Planul era să îi țină cât mai mult în guvern și apoi să construiască o altă majoritate de strânsură cu care Bolojan să ajungă până la următoarele alegeri.
Planul a fost zdruncinat când Nicușor Dan a realizat că se pregătește izolarea și suspendarea sa sau, în cel mai bun caz, scoaterea sa din cursa pentru al doilea mandat. A fost obligat să joace cu PSD pentru a pune procurorii (PSD avea ministrul justiției) și pentru a nu fi în pericol de suspendare.
Nu din cauză că se vrea un președinte imparțial nu a luat partea „reformiștilor” în disputa cu PSD. Vedem că în ce privește AUR nu are rețineri de imparțialitate în a face catalogări de la pupitrul Cotroceniului. Ci pur și simplu a acționat împotriva lui Bolojan cu mâna social-democraților.
Planul social-democraților a fost gândit pentru un blitzkrieg, nu un război de uzură pe termen lung
Dacă președintele a avut sau are un plan (deși zilele acestea opțiunile i se reduc din ce în ce mai mult) cu siguranță nu e același cu al PSD. Grindeanu le-a promis acum 2 luni un război scurt declanșat prin retragerea totală de la guvernare, dar care urma să se încheie cu o întoarcere pe cai mari.
Fisurile majore în acest plan au fost două importante: Bruxelles-ul merge pe mâna lui Bolojan, iar Victor Orban a pierdut alegerile. Germania a reușit să ia fața Franței, care l-a pus pe Nicușor la Cotroceni, dar pierde teren la Palatul Victoria. Mici „bătălii” locale au mai fost, gen înlăturarea vicepremierului Dragoș Anastasiu, dar Berlinul se bazează în continuare pe Bolojan, care pare că execută cu mare fidelitate cerințele. Contracte SAFE cu dedicație, pregătirea celor mai bune companii naționale pentru listare, contracte de digitalizare, chiar și găsirea unei soluții alternative de prim-ministru pro-german în persoana altui salvator de țară, Siegried Mureșan.
La fel, PSD s-a bazat pe voturile UDMR, ignorând faptul că partidul răspunde mai mult la indicațiile de la Budapesta decât de la București, iar în acest moment relația între liderii UDMR și partidul maghiar de guvernământ Tisza este delicată. Primii nu doresc un conflict cu Magyar, pe care nu l-au susținut în alegeri și de a cărei răzbunare se tem.
PSD mai are un singur glonț, găsirea unei majorități, în orice fel, pentru Grindeanu sau se va „topi”. Electoral, dacă sunt alegeri anticipate, sau prin migrația parlamentarilor săi dacă rămâne în opoziție. Plus migrația primarilor din comune, orașe mici, posibil și câteva mari municipii.
De ce PNL a rămas în proporție de două treimi alături de Bolojan
Pentru că li s-a promis guvernarea pe termen lung și, probabil, un președinte liberal sau „emanat” de liberali. PNL nu este un partid de fideli, niciun partid nu este, dar PNL poate cel mai puțin dintre toate. Singura modalitate de a păstra PNL în jurul unui lider este de a le oferi soluții simple pentru a rămâne la guvernare.
Stolojan a fost acceptat în 2004 pentru că propunea o alianță cu potențial câștigător. Tăriceanu nu a fost schimbat din fruntea partidului în 2009 pentru că nu făcuse față onorabil ca prim-ministru. Ci pentru că nu mai avea capacitate de negociere. Crin Antonescu și al său USL au fost luate cu două mâini pentru că însemnau alegeri ușoare și guvernare sigură. Ludovic Orban și Câțu au fost zmei în PNL cât le-a ținut Iohannis spatele, pentru că voința președintelui aducea și sprijin parlamentar de la PSD. Ciucă „al nostru” a fost bun pentru a venit cu guvern și liste comune cu PSD.
Ce le propune Bolojan azi este o alianță de 30% cu care să poată fi revendicată guvernarea până în 2028, cel puțin. PNL a avut 13-14 % la ultimele alegeri. USR ceva mai puțin. Bolojan, dacă e să credem sondajele are în jur de 20% favorabilitate. Dacă reușesc instalarea lui Sigfrid Mureșan pot spera să-l urce pe nou-venit spre 25% pentru că e o figură nouă ce poate fi branduită și promovată. Și să nu fim naivi, iar PSD știe, în cazul alegerii acestuia nu va exista nicio rotativă, nu pleacă un astfel de personaj din Parlamentul European doar pentru 6 luni sau un an. Singura alternativă acceptată de Bruxelles și Germania la Bolojan e un alt Bolojan, cu aceleași „sarcini trasate”.
Ce ar aduce alegerile anticipate
Un scor de 25-30% alianței PNL-USR. În jur de 40% AUR. UDMR și partidul Dianei Șoșoacă intrate în Parlament. Iar PSD la cel mai scăzut scor al său din istorie în jur de 18%.
PNL și USR practic își vor conserva scorurile anterioare, posibil cu un ușor adaos dat de rezistența lui Bolojan în fruntea guvernului, ultimele scandaluri cu PSD și de existența noii alianțe care va fi formalizată. PSD pierde masiv electorat în fața AUR. UDMR și Șoșoacă se conservă, având un electorat de nișă, stabil. Este și motivul pentru care sunt procese pentru legionarism, urlete de tradare în favoarea rușilor, dar Șoșoacă și partidul său, „partenerii” oficiali ai lui Putin în România, nu sunt deranjați de nimeni.
Practic, alegerile anticipate ar aduce un bloc „pro-european” PNL-USR-UDMR de 35% care va revendica guvernarea, un bloc denumit „nefrecventabil” adică AUR-Șoșoacă căruia i se va refuza încredințarea mandatului și un PSD, curățat de „recalcitranți”, cu lideri mult mai obedienți față de Bruxelles, pentru care nu va fi problemă susținerea unui guvern „reformator”, fără nicio „rotativă”.
Alegerile anticipate vor aduce cu siguranță și suspendarea lui Nicușor Dan, iar ulterior un președinte precum Bolojan, Kovesi sau ceva similar.
De ce Grindeanu nu negociază cu AUR
Grindeanu are o „adunătură” de parlamentari care ar putea fi o bază pentru trecerea prin Parlament. Cele 189 de voturi luate de Veștea. Dar scorul se oprește aici. Pentru că UDMR va refuza negocierea, iar AUR cu siguranță nu îi va oferi voturile. Pe care Grindeanu a declarat că nici nu le vrea.
Mureșan are potențial mai puține opțiuni. PNL – 58 (76-18 care au votat guvernul Veștea), USR – 59, UDMR – 31, minorităţile – 17, cam 165. Mai poate convinge individual din neafiliați, PACE, SOS, POT, cum deja a început să facă. Dar în ambele variante e nevoie de 40-50 de parlamentari AUR.
Și atunci de ce Grindeanu refuză să negocieze formal cu AUR? Că la moțiune a făcut-o. Din trei motive, Pentru că la moțiune a avut voie și acum nu mai are. Omul n-a fost niciodată un spirit liber, iar acum devine din ce în ce mai constrâns de presiuni cu dosare și epoleți. Pentru că AUR n-are niciun motiv să accepte un guvern în care să se facă de râs când la alegerile anticipate, ar lua aproape dublu. Iar ultimul motiv, pentru că nici AUR nu e chiar electron liber, iar negocierea ar trebui să fie cu cei care îl păpușează pe Simion, Un dialog la care Grindeanu nu are acces, așa cum s-a văzut în cazul Veștea.
De ce Nicușor Dan nu amenință Parlamentul cu dizolvarea
Dincolo de faptul că e un proces greu și îndelungat și nimeni nu știe exact cum se poate face, în acest timp Bolojan rămâne în funcție. Cumpărând parlamentari la bucată cum a facut cu senatorul SOS de Ialomița. Cu postaci și boții mii care explică ce bine e pentru țară așa.
Liberalii și useriștii, ca și cei de la AUR speră la procente majorate la anticipate. E puțin probabil ca prin amenințarea cu anticipate sa poată strânge Grindeanu 44 de voturi care îi lipsesc.
În schimb Mureșan ar putea strânge mult mai ușor voturi de la PSD-iști care simt răsuflarea fierbinte a pierderii mandatului, în condițiile în care partidul e pe tobogan.
Concluzii?
Securiștii lui Bolojan sunt mai șmecheri decât cei ai lui Nicușor. Germania 1-0 cu Franța la pauză, la final ar putea fi 3-0. Pe americani îi cam doare în cot de România, pot muta oricând logistica militară în Polonia. Dacă România le dă ca interlocutori doar băieți și fete care l-au înjurat pe Trump non stop, să fie sănătoasă. Și din ce în ce mai mult pare că păpușarii lui Bolojan and Co sunt și ai lui Simion. Nu va fi ușor. Pentru Nicușor.
Propunerea noastră
Îți mulțumim că ai citit materialul până la capăt! Avem o propunere win‑win: tu câștigi informații, noi câștigăm prieteni.
📩 Înscrie‑te pe canalul nostru de WhatsApp. Aici găsești reportaje și analize care explică ce se întâmplă cu lumea din jurul nostru.
📌 Și dacă vrei să fii la curent cu știrile și în social media, urmărește-ne pe Facebook. Enjoy!
