Armata României a activat sistemul Merops, primit din partea SUA, pentru „consolidarea capacității de reacție și creșterea nivelului de protecție a populației”
Oficialii de la Ministerul Apărării Naționale (MApN) au anunțat miercuri, 24 iunie, că sistemul anti-dronă Merops a devenit operațional și a fost integrat în dispozitivul de apărare al Armatei României. Tehnologia a fost pusă la dispoziția României de către Statele Unite ale Americii în cadrul Parteneriatului Strategic dintre cele două…